Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Denizlili Mermerciler Demiryolunu Bekliyor

Denizli'deki mermer ihracatçıları, İzmir Limanına karayoluyla ulaştırdıkları ürünlerinin daha tasarruflu nakliyesini sağlayacak demiryolunun bir an önce hizmete girmesini bekliyor.

yapi.com.tr / AA
Denizlili Mermerciler Demiryolunu Bekliyor

Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu ve Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, mermer ocakları ve fabrikalarının Honaz'a bağlı Kaklık beldesi yakınlarındaki Güllük Boğazı'nda yoğunlaştığını, burada 90 firmanın üretim yaptığını, çoğunun ihracata dönük çalıştığını ve sektörün 10 bin dolayında kişiyi istihdam ettiğini söyledi. Mermer sanayicilerinin en önemli sorununun ihraç ürününü İzmir Limanına ulaştırmak olduğunu anlatan Tefenlili, şunları kaydetti:
    
''Denizli-İzmir demiryolu hattındaki yenileme çalışması bitirilemediği gibi Kaklık beldesinde Lojistik Köy'de yükleme yapılmasını sağlayacak ikinci etabın ihalesi gerçekleştirilmedi. Yatırım çok uzun sürdü. Artık Lojistik Köy ve Denizli-İzmir demiryolu bir an önce bitirilmeli. Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yapılacak. Ayrıca İzmir ve Afyonkarahisar demiryolu bölge müdürlerinin de katılımıyla Kaklık'ta bir toplantı planladık. Amacımız tıkanıklık neredeyse onu gidermek.''
    
Tefenlili, Lojistik Köy ve Denizli-İzmir demiryolu hattının bitirilmesinin tekstil ihracatçısını da rahatlatacağını ifade etti.
    
Teknik Madencilik Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Samet Gündüz, AB uyum yasaları ile Türkiye'de madencilik yapmanın güçleştiğini, bunun da bürokratların ''durumdan vazife çıkarması''ndan kaynaklandığını ileri sürdü. Mermer sektöründe enerji ve taşımacılığın en önemli maliyet olduğunu dile getiren Gündüz, ''Bizim ürünümüzü Denizli'den İzmir'e göndermemizin maliyeti ile Çinlinin malını İzmir'den ülkesine taşımasının maliyeti neredeyse aynı. Demiryolu ve lojistik yatırımının tamamlanması maliyeti metrekarede 50 sent düşürecek. Bu uluslararası pazarlarda rekabet bakımından çok önemli'' dedi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/denizlili-mermerciler-demiryolunu-bekliyor_86429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!