Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Aktivitelerine Uydudan Takip

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü,deprem aktivitelerini uydudan izlenmesi amacıyla Türkiye genelindeki uydu iletişimli depr

NTVMSMNBC
Deprem Aktivitelerine Uydudan Takip

b>BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü,deprem aktivitelerini uydudan izlenmesi amacıyla Türkiye genelindeki uydu iletişimli deprem kayıt istasyonlarının sayısını artırıyor.

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Muğla Dalyan’da kurulan ilk uydu bağlantılı uluslararası standartlardaki deprem istasyonunun ardından Çorum, Şanlıurfa, Fethiye ve Çaldıran’a da deprem istasyonu kurmayı kararlaştırdıklarını belirtti.

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Türkiye’nin ilk uydu bağlantılı uluslararası standartlardaki deprem istasyonunu 17 Ağustos 2004 tarihinde Muğla Dalyan’da kurduklarını anımsattı.
Enstitü Müdürü Gülay Barbarosoğlu’nun girişimleri sonucu istasyon ağının geliştirilmesi yönündeki çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Kalafat, Uluslararası Deprem İzleme Merkezi olarak Türkiye’nin değişik yerlerinde uydu bağlantılı deprem istasyonları kurma yolundaki altyapı çalışmalarını tamamladıklarını ifade etti. Kalafat, Dalyan’ın ardından Çorum, Şanlıurfa, Fethiye ve Çaldıran’a da uydu bağlantılı uluslararası standartlarda deprem istasyonu kurmayı kararlaştırdıklarını belirtti.

EKİPMAN MALİYETİ 25 MİLYAR LİRA
Dört merkezdeki istasyonların kurulmasına Kasım ayında başlayacaklarını belirten Kalafat, şunları kaydetti: “Kurulacak istasyonlar, uluslararası standartta veri kalitesi sağlayan 3 bileşenli geniş bantlı deprem istasyonlarıdır. Deprem istasyonlarındaki veriler Ulusal Deprem İzleme Merkezi’ne TÜRKSAT-1C uydusu vasıtasıyla taşınacak. İstasyonların kurulması ile o bölgelerdeki mikro deprem aktiviteleri sağlıklı bir şekilde izlenecek ve deprem üreten kaynakların fiziksel özellikleri saptanabilecektir.”
Kalafat, kurulacak her bir istasyonun ekipman maliyetinin 25 milyar lira olduğunu bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-aktivitelerine-uydudan-takip_18998.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!