Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Anıtına ‘Yıkılabilir’ Raporu

3 yıldır onarılamayan Deprem Anıtı ve Müzesi’ne “önlem alınmazsa yıkılabilir” raporu verildi.

Zaman
Deprem Anıtına ‘Yıkılabilir’ Raporu

yıldır onarılamayan Deprem Anıtı ve Müzesi’ne “önlem alınmazsa yıkılabilir” raporu verildi. Bolu’da 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin acılarının unutulmaması için yapılan anıt ile deprem müzesi rutubet nedeniyle kullanılamaz vaziyette.

Yapıldığı tarihten bu yana tavan kısmından akan suyun önüne geçilemeyen müzede, gerçekleştirilen tadilatlar da problemi çözmeye yetmedi. Açıldıktan sonraki ilk yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği müzenin içi inşaatı andırıyor. Kapısında ise çöpler ve bira şişeleri duruyor. Müzenin üzerindeki bronz anıta yazılan yazılar da ilgisizliğin bir başka kanıtı.

Bolu İnşaat Mühendisleri Odası, 4 yıl önce depremde yaşamını yitirenlerin anısına yaptırılan; ancak yağmur sularından zarar gören deprem anıtı ile müzesinin, tedbir alınmadığı takdirde uzun vadede yıkılabileceği yönünde rapor hazırladı. İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Temsilcisi Şenda Aksungur ile inşaat mühendisleri Ali Sarıgül ve Uğur Çiloğlu tarafından hazırlanan raporda, müze binasında, 15-20 santimetre su bulunduğu, tedbir alınmadığı takdirde zamanla betonarme taşıyıcı sisteminin olumsuz etkileneceği, binaya koruyucu tedbirler alınması gerektiği kaydedildi. Hazırladıkları raporu Bolu Belediyesi’ne gönderdiklerini belirten Aksungur, “Deprem Anıtı ve Müzesi’nde gerekli tedbirler alınmazsa yağmur suları, uzun vadede ağır hasar ve yıkıma neden olabilir.” uyarısında bulundu.

12 Kasım Deprem Müzesi’nin bir türlü hizmete açılamamasının nedenini yerin 5 metre kadar altına yapılması ve bu nedenle rutubet ve yağmur suyundan etkilenmesine bağlayan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, “Müzede yaşanan izolasyon problemini çözmeye çalışıyoruz. Müzenin üst kısmını yeniden yaptık, bu sefer de yan yüzlerden rutubet ve su sızıntısı var.” dedi. Yılmaz, İnşaat Mühendisleri Odası’nın hazırladığı rapordan da haberdar olduğunu ifade ederek, “Raporu inceledim ve Bolu Valiliği’ne gönderdim. Valilikten bize gelecek cevap doğrultusunda hareket edeceğiz. Raporu biraz abartılı buldum. Bu nedenle bir üniversitenin inşaat bölümü öğretim üyelerine yeni bir inceleme yaptıracağız.” şeklinde konuştu. Müzeyi açıldığında gezdiklerini, daha sonra ise hep kapalı gördüklerini belirten Bolulu vatandaşlar da “Buraya bir masraf edilmiş, bu masrafın zayi olmaması lazım.” dedi.

12 Kasım depreminde Bolu’da yaşamını yitirenlerin anısına yaptırılan “12 Kasım Deprem Anıtı ve Müzesi”, zamanın Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara tarafından 2001 yılında açılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-anitina-yikilabilir-raporu_32515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!