Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Bilgileri Cep Telefonunuza Gelecek!

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığınca işletilen Ulusal Deprem Gözlem Ağı'ndan elde edilen deprem verileri bugünden itibaren akıllı cep telefonlarına gelecek.

yapi.com.tr/AA
Deprem Bilgileri Cep Telefonunuza Gelecek!

AFAD-Deprem uygulamasıyla, kullanıcının cep telefonunu ayarlamasıyla, istenilen büyüklükteki depremler titreşim ve sesli olarak cep telefonuna gelecek. Uygulama, Ulusal Deprem Gözlem Ağı'ndan elde edilen depremleri detay olarak görebilme, depremin meydana geldiği yere en yakın 5 yerleşim yerinin uzaklıklarını inceleme, yaklaşık 100 kilometre çapındaki alanda son yıllarda meydana gelen depremleri sorgulayabilme, yaşadığı ilin deprem bölge haritasına ulaşabilme fırsatı sunacak. Uygulamada, AFAD Başkanlığından duyurular ile çocuklar için deprem bölümleri de yer alacak. Meydana gelebilecek bir deprem sonrasında, bölgede yaşayanlar, depremi nasıl hissettikleriyle ilgili anketi cevaplayacak. AFAD, bu ankete göre kişinin bulunduğu yerin depremden etkilenme şiddetini hesaplayan bir modülere de sahip olacak.

AFAD Başkanı Fuat Oktay, vatandaşların akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara "AFAD-Deprem uygulaması"nı ücretsiz yükleyebileceklerini ve yurt içinde meydana gelen anlık depremlerden haberdar olabileceklerini söyledi. Uygulamayla Türkiye'nin bir deprem ülkesi olmasından hareketle, bireysel bilinçlenmede önemli aşama olan bilgiye erişimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Oktay, ileri teknoloji ürünleri kullanarak daha fazla kitleye ulaşmak zorunda olduklarını, bu nedenle de mobil deprem uygulamasını hayata geçirdiklerini belirtti.

Türkiye Deprem Veri Merkezi mayısta hizmete sunulacak

Oktay, ayrıca mayısta bilim camiası ve araştırmacıların kullanımı için "AFAD-Türkiye Deprem Veri Merkezi"ni hizmete sunacaklarını, böylece Türkiye'de deprem ve depremle ilişkili gözlem yapan kurum ile kuruluşların verilerini TÜBİTAK-ULAKBİM vasıtasıyla kullanıcıya uluslararası standartlarda sunacaklarını dile getirdi.

Önemli gördükleri bir başka proje hakkında da bilgi veren Oktay, maddi kaynak bulunursa başta deprem zararlarının azaltılmasına yönelik tüm çalışmalarda olmak üzere, bölgesel veya detay deprem tehlike haritalarının oluşturulması, jeotermal alanların belirlenmesi, aktif fayların detay özelliklerinin saptanmasında kullanılacak "Türkiye'nin Kabuk Yapısı (TurHız) Projesi"ni de hayata geçirmek istediklerini kaydetti.

ETİKETLER: AFAD Fuat Oktay
http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-bilgileri-cep-telefonunuza-gelecek_107718.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!