Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Deprem Çeliği Zorunlu Olsun

Yeniden yapılanmasını tamamlayarak yeniden atağa kalkan Türk sanayiinin köklü kuruluşlarından Ekinciler Holding'in “Amiral Gemisi” Ekinciler Demir-Çelik (Ekdemir), EkSismik çeliği ile binaların deprem güvenliği çıtasını Avrupa standartlarına yükseltti.

Yeni Şafak Gazetesi
Deprem Çeliği Zorunlu Olsun

eniden yapılanmasını tamamlayarak yeniden atağa kalkan Türk sanayiinin köklü kuruluşlarından Ekinciler Holding'in “Amiral Gemisi” Ekinciler Demir-Çelik (Ekdemir), EkSismik çeliği ile binaların deprem güvenliği çıtasını Avrupa standartlarına yükseltti.

İskenderun'daki üretim tesislerinin kapısını basın mensuplarına açan Ekdemir, ihracattaki yeni yıldızı EkSismik deprem çeliğini tanıttı. İskenderun'da 1960 yılında kurulan ve 1 milyon ton/yıl üretim kapasitesi bulunan Ekinciler Demir-Çelik'in Genel Müdürü Çetin Kaya, EkSismik çeliğinin nervürlü çeliğe oranla çok daha fazla esneklik, yüksek mukavemet, kolay şekil alma, yüksek korozyon direnci ve kaynak edilebilme özelliklerine sahip olduğunu belirtti. EkSismik-Deprem Çeliği ile binanın depreme dayanıklılığının en üst seviyeye çıktığını belirten Kaya, “EkSismik-Deprem Çeliği, ülkemizde üretilen çelik açısından ulaşılabilecek en son noktadır” dedi.

Yönetmelik yetersiz
Deprem çeliğinin İngiltere, Norveç, İspanya, Yunanistan ile Uzakdoğu ve Latin Amerika ülkelerinde inşaat standartı olarak kabul edildiğini anlatan Kaya, 2007 sonunda tüm Avrupa ülkelerinin AB'nin genel hükmü gereği bu standarda geçeceğine dikkat çekti. Dünyadaki deprem çeliği standardının ülkemizdeki deprem yönetmeliğini geride bıraktığının altını çizen Kaya, “Türkiye deprem kuşağında olmasına rağmen, deprem çeliği yönetmeliğimizde yok. Yönetmelikte olmaması kullanılmayacağı anlamına gelmiyor ama zorunluluk olmadığı için düşük kalite demir tercih edilebiliyor. Biz moda üretmiyoruz, inşaat çeliği üretiyoruz. Bu konunun hayati önem taşıdığına inanıyoruz. Türkiye'de depreme dayanıklı binalar ancak EkSismik deprem çeliği'nin kullanımıyla mümkün olacaktır” dedi.

Maliyet farkı yüzde 5
Deprem çeliğinin nervürlü demire göre maliyetinin yüzde 5 fazla olduğunu kaydeden Kaya, şunları söyledi:

“Binanın temelinden itibaren statik hesaplar iyi yapılarak deprem çeliği kullanılırsa, normal demire oranla daha az çelik kullanılacağı için deprem çeliği yüzde 15'e kadar daha ucuza gelebiliyor. Çeliğin inşaat maliyeti içerisindeki payı yüzde 14. Fakat, deprem güvenliği gibi hayati bir konuda maliyet hesabı yapmak doğru bir yaklaşım olmaz” diye konuştu.

Çeliğin inşaat kalitesi açısından önemine dikkat çeken Kaya, son dönemlerde Rusya'dan getirilen kalitesiz ve inşaat çeliğine uygun olmayan hammaddelerden üretilen demirlerin piyasaya sürüldüğünü bildirdi. Kaya, bunun deprem kuşağındaki Türkiye için büyük risk oluşturduğunu söyledi.

İhracatın yeni yıldızı EkSismik
EkSismik'in 2004 yılından bu yana Avrupa'nın birçok ülkesine ihraç edildiğini bildiren Kaya, toplam ihracatlarının 270 milyon dolar olduğunu, 2006 yılı sonunda 360 milyon dolar ciro hedeflediklerini açıkladı. Halen dünyanın 40 ülkesine ihracat gerçekleştiren Ekdemir'de Ar-Ge yatırımları sonucunda geliştirilen ve 2004 yılında ilk kez Avrupa'ya ihraç edilen EkSismik deprem çeliğinin, Avrupa'da halen 11 ülkeden ürün kalite onay sertifikası ile Türkiye patenti bulunuyor. Ekdemir, İlk 500 Sanayi Kuruluşu arasında ise 76'ncı sırada yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-celigi-zorunlu-olsun_49607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!