Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Kredisi Göründü

İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi olası depreme karşı hazırlıklarını sürdürüyor.

Sabah
Deprem Kredisi Göründü

br/> İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi olası depreme karşı hazırlıklarını sürdürüyor. İstanbul Valiliği, belediyeler, Birinci Ordu Komutanlığı ve kamu kurumları ile ortaklaşa çalışma yürütülüyor. 7.5 şiddetinde deprem olması halinde 70 bin ölü, 120 bin yaralı ve 30 milyar dolar ekonomik kaybın beklendiği İstanbul'da Valilik Afet Yönetim Merkezi depreme karşı 9 ayrı plan hazırladı.

İlanla Personel Aranıyor

İstanbul depremi projesinin en önemli ayağını deprem öncesi riski azaltma çalışmaları oluşturuyor. Uluslararası Yeniden Yapılandırma ve Kalkınma Bankası'nın vereceği 400 milyon dolar ile deprem riskleri en aza indirilecek. Hazine garantili kredide sona gelindi. Paranın geleceği garantisini alan ve bu parayı yönetecek olan İstanbul Valliği, İstanbul Deprem Riskini Azaltma Acil Durum Hazırlık Projesi'ni 5 yıllık süreçte uygulayacak ekibi kurmak için çalışmalara başladı. İstanbul Valliği şimdi ilanla Proje Koordinasyon merkezine personel arıyor. Krediden 16 milyon doların ayrıldığı proje yönetim biriminde çoğunlukla mühendisler yer alacak ve eğitimden geçirilecekler. Başvurular 2 Eylül'e kadar sürecek.

Kamu Binaları Öncelikli

Alınacak personel, muhtemel bir depreme karşı İstanbul'un hazırlığını, acil durum ve afet yönetiminin kurumsal ve teknik kapasitesini, depreme karşı hazırlık için toplumsalartırarak; imar yasalarının ve planlarının daha iyi uygulanmasıçin tedbirler geliştirecekler. İstanbul için Sismik Mikrobölgeleme dahil Afet Önleme Azaltma temel Planı oluşturuldu. Bu proje kapsamında Uluslararasi Yeniden Yapılandırma ve Kalkınma Bankasının verdiği hazine garantili 400 milyon dolar kredinin 300 milyon dolarlık kısmı kamu binaları ile altyapı tesislerinin depreme karşı güçlendirmesi için kullanılacak.

Dayanıklılık Artırılacak

Haberleşme altyapısını güçlendirmek için 15 milyon dolar, acil müdahale kapasitesinin geliştirilmesi için 14 milyon dolar, Afet Yönetim Bilgi sisteminin oluşturulması için 15 milyon dolar harcanacak. İstanbul konutlarının depreme karşı dayanıklılığın artırılması için 32 milyon dolar ayrıldı. Zeytinburunu pilot kentsel dönüşüm için 8 milyon dolar, imar ve yapı mevzuatına uygunluk sağlanması için 7 milyon dolar, Bakırköy konut yapılarının hasar görebilirliklerinin azaltılması için 12 milyon dolar, güçlendirme teknolojisi için 5 milyon dolar, proje yönetimi için ise 16 milyon dolar para ayrıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-kredisi-gorundu_31837.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!