Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Riskine Karşı Tamir Harçları

İstanbul’daki binaların birçoğunun olası bir depremde yıkılabileceğini söyleyen Entegre Harç Genel Müdürü Cem Çelik, “Güçlendirme yapılabilir raporu verilen birçok bina, tamir harçları sayesinde sağlıklı bir hale getirilip depreme dayanıklılığı arttırılabilir. Tamir harçları yara bandı olarak düşünülebilir. Yaranın kangrene dönmesini engeller ve

yapi.com.tr
Deprem Riskine Karşı Tamir Harçları

İstanbul’daki hasarsız binaların kısa sürede depreme hazırlıklı hale getirilmesi imkansız değil. İstanbul’daki binaların birçoğunun olası bir depremde yıkılabileceğini söyleyen Entegre Harç Genel Müdürü Cem Çelik, “Güçlendirme yapılabilir raporu verilen birçok bina, tamir harçları sayesinde sağlıklı bir hale getirilip depreme dayanıklılığı arttırılabilir. Tamir harçları yara bandı olarak düşünülebilir. Yaranın kangrene dönmesini engeller ve iyileşmesine katkı sağlar” dedi. Birçok kişinin tamir harçları kullanmak yerine binalarda oluşan çatlakları dekorasyon ürünleriyle gidermeye çalışmasından bahseden Çelik, “Bu şekilde oluşan çatlaklar ve yarıklar, alçı sıva ya da kaplama malzemeleriyle kapatıldıysa sonuç çok üzücü olabilir” diye konuştu.

Çelik, bir bina yıkılacak vaziyete gelmişse o binanın tamirinin mümkün olmadığını, ama sadece desteğe ihtiyacı varsa tamir edilmesinin gerektiğini söyledi. Tamir harçlarının binayı sağlıklı hale getirebildiğini belirten Çelik, “Tamir harçları binanın taşıyıcı sistemini destekleyerek, binaları güçlendirir. İstanbul maalesef depreme hazır değil. Binaların güçlendirilmesi şart. Birçok kişi binaların güçlendirilebildiğinden haberdar bile değil” dedi. 

Kalıcı bir çözüm yöntemi

"Binalarda çatlakların açığa çıkması, içerisindeki demirin ortaya çıkması anlamına gelir. Böylece demir hava ve neme maruz kalır. Demir zamanla korozyona uğrayıp paslanınca da gücü azalır. Bu da en ufak bir yatay yükler (yani deprem) ile en hassas noktasından kırılır. Dikey yükler yani binanın diğer katları, çatlakları etkilemez gibi gözükse de yatay yükler binayı çökertir. Tamir harçları bu çatlakların bulunduğu yerleri doldurur. Öncelikli olarak demir tamir edilir. Çeşitli kimyasallarla demirin paslanan kısımları temizlenir. Betonun eksiklikleri giderilir. Kolonlar güçlendirilir. Bu binanın hasarlı kısmını bantlamak ve iyileşme sürecini başlatmak anlamına gelir. Bu geçici bir çözüm değildir".

İnsanlar mecbur bırakılmamalı

Tamir edilemeyecek ya da oturulamayacak olanların yenilenmesi gerektiğini söyleyen Çelik, “Tamiri imkânsız binaların yenilenmesi gerekiyor. Bunun için yetkili kurumların detaylı bir inceleme yapıp, rapor vermesi gerekiyor. İnsanlar çoğu binaya karşı güvensiz. Özellikle 1999 depremi öncesi yapılan binalara karşı bir önyargı var. Günümüzde binalar depreme dayanıklı şekilde yapılıyor ve müteahhitlerin bina yapmadan önce birçok prosedüre uyması gerekiyor. 1999 depremi öncesi yapılan tüm binalar resmi kurumlarca (veya teknik üniversiteler tarafından) incelenmeli. Bu kurumlar güçlendirme yapılabilir raporu verdiği takdirde tamir harçları devreye girmeli. Gerekirse birkaç firma birleşerek binalarda güçlendirme çalışmaları yapılmalı. Böylece olası depremlerde büyük yıkımlar önlenmiş olur” diye konuştu. Denetimlerin artırılmasından yana olduklarını dile getiren Cem Çelik, şu açıklamayı yaptı: “Bir denetim kurulunun kurulmasından çok uygulamaya geçmesi çok önemli. Denetim adına çok konuşuldu fakat uygulama konusunda sıkıntı var. Yapılan denetimler sayesinde insanların binalarına yapılacak müdahaleye mecbur bırakılması lazım".

Çatlaklar dekorasyon ürünleriyle kapatılıyor

Entegre Harç Genel Müdürü Cem Çelik, birçok kişinin tamir harçları kullanmak yerine binalarda oluşan çatlakları dekorasyon ürünleriyle gidermeye çalıştığını söyledi. Van’da meydana gelen ikinci depremde yıkılan Bayram Otel’de de bu tarz bir çalışma yapılmış olabileceğinden bahseden Çelik, “Binalarda oluşan çatlakları, kaplama malzemesi ya da alçı sıvayla kapatmak büyük bir hatadır. Çatlaklar alçı sıva ile kapatılmadan önce mutlaka gerekli bir araştırma yapılıp, incelenmesi gerekir. Eğer yenilenmesi gerekiyorsa binanın yıkılıp baştan yapılması, yenilenmeye ihtiyaç duyulmuyorsa o zaman binanın taşıyıcı sistemlerinin güçlendirilmesine yönelik çalışmaların yapılması şarttır” ifadesini kullandı.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-riskine-karsi-tamir-harclari_90172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!