Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Tahmini İçin Yeni Adım

Marmara'daki depremleri takip eden TÜBİTAK-MAM uzmanları, ellerindeki verileri bölge valileriyle paylaşmak için harekete geçti. İSTANBUL Mar

RADİKAL/İSMAİL SAYMAZ
Deprem Tahmini İçin Yeni Adım

b>Marmara'daki depremleri takip eden TÜBİTAK-MAM uzmanları, ellerindeki verileri bölge valileriyle paylaşmak için harekete geçti. İSTANBUL

Marmara Bölgesi'nde pek çok kişi önceki gün 'deprem söylentisi' nedeniyle insanlar sokağa dökülürken TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Büyükşehir Belediyesi, 'bir daha böyle bir panik yaşanmaması' için girişim başlattı.

Girişimin amacı, TÜBİTAK- MAM, Büyükşehir Belediyesi ile Marmara Bölgesi'ndeki valiler arasında bilgi akışının ve koordinasyonun sağlanması. MAM ve Büyükşehir Belediyesi iki yıldan beri depremle ilgili ortak çalışma yürütüyor.

Yüzde 50 başarı
MAM Başkanı Prof. Dr. Naci Görür, depremin nerede, ne zaman ve ne büyüklükte olacağı konusunda ortalama tahminler yapılabilecek duruma gelindiğini anlattı: "Bugünkü teknoloji ve bilim, depremi kesin tahmin etme noktasında değil. Ne biz ne de başka biri bu durumda değil. Biz şimdilik, depremin yerel olarak yerini, Marmara'nın batısı ya da doğusu şeklinde söyleyebiliyoruz. Depremin zamanını bir zaman dilimi şeklinde söyleyebiliyoruz; 10 ya da 15 gün içinde gibi. Büyüklüğünüyse yine ortalama olarak, verebiliyoruz. 4 ya da 5 büyüklüğünde gibi. Teknolojik donanımla 1999'dan bu yana tahmin oranımız yüzde 50'nin üzerinde olmuştur.

Bunlar gözleniyor...
Görür, Büyükşehir Belediyesi'yle yürütülen ortak çalışmayla ilgili de şu bilgileri aktardı: "Öncelikle, radon gazı gözlem istasyonlarıyla termal ve normal su kaynaklarını incelediğimiz istasyonlarımız var. Bunun dışında GPS denilen 'uzaydan algılama metoduyla' yerdeki deformasyonları inceliyoruz. Uydu görüntülerini de dikkatlice inceliyoruz. Yerçekimi ivmelerini, deprem bölgesindeki elektromanyetik alan değişimlerini ölçüyoruz. Jeolojik gözlem yapıyoruz. Sismik ağla insanların hissettiği ya da hissetmediği tüm depremleri inceliyoruz. Tüm bunları bir araya getirip sonuca varıyoruz."

Valilerle buluşma
Prof. Dr. Görür, Büyükşehir Belediyesi ile sürdürdükleri bu ortaklığın Marmara Bölgesi'nin valilerini kapsayacak bir çalışma haline getirileceğini belirterek, "Belediyenin önerisi ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun talimatı doğrultusunda temmuzun son haftasında TÜBİTAK-MAM'da bölge valileriyle toplantı yapılacak. Valilerle uyarı sistemimiz ve deprem raporumuzun nasıl algılanması gerektiği, böyle bir rapor ulaştığında neler yapılabileceği konusunda bir anlayış birliğine varacağız. Yöneticiler isterse verdiğimiz bilgileri halka aksettirecek" dedi.

'Yolumuzu çizeceğiz'
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Gürtuna'ysa şöyle konuştu: "Başladığımız noktaya göre bugün sekiz ayrı istasyonda yaptığımız çalışmalarla bir hayli yol kat ettik. Ayrıca sismoloji istasyonlarıyla doğadaki hareketleri takip ediyoruz. Bulguya ulaşınca bakanlığa mı, Başbakanlığa mı, valiye mi haber verelim? Bunları bir sisteme bağlayıp bundan sonra yolumuzu çizeceğiz. Bulgulara ulaştığımız zaman, insanlarımızı panikletmeden gerekli tedbirleri alarak, nasıl enforme edebiliriz, bunun usulünü geliştirmemiz lazım. Çünkü biz depremi izleyip ikaz edebiliriz. Sadece İstanbul değil, özellikle Marmara Bölgesi olmak üzere birçok yerde bu tahminlere en azından bir 15-20 günlük süre opsiyonu göz önüne alınarak ulaşılabileceğini düşünüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-tahmini-icin-yeni-adim_4993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!