Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Deprem Taraması

Olası Marmara depremi öncesinde İstanbul'da ilk kurtarılacak bölgeler belli oldu. Başta Fatih, 11 ilçe ve 'en riskli' 56 mahalle ev ev taranacak.

Radikal
Deprem Taraması

b>Olası Marmara depremi öncesinde İstanbul'da ilk kurtarılacak bölgeler belli oldu. Başta Fatih, 11 ilçe ve 'en riskli' 56 mahalle ev ev taranacak.

İkisi Anadolu, dokuzu Avrupa yakasında 11 ilçe ve riskli 56 mahalle, olası Marmara depremi için taranacak. İlk sırayı, tarihi zenginliği ve en riskli bölge olması bakımından Fatih alacak.
İstanbul Deprem Master Planı'nda (İDMP) 'felaket derecesinde hasar görebileceği' belirtilen riskli 56 mahalle ile 11 ilçenin bir yılda taranması için 117 trilyon lira kaynak ayrıldı. 2005'te başlayıp yıl sonuna dek tamamlanacak projeye göre, riskli mahallelerle birlikte Eminönü, Beyoğlu, Güngören, Avcılar, Eyüp, Kadıköy, Üsküdar, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bağcılar ve Fatih zemin ve yapı stoku açısından incelenecek. Bu bölgelerde, 'yapı güçlendirmesi' veya 'nakil' için binaların ve zeminin durumu tespit edilecek.

Ne yapılacak?
Daha önce JICA (Japon Uluslararası Ortaklık Ajansı) tarafından '500x500 metrelik' etütlerde, 'tehlikeli' zeminler içerdiği belirlenen 11 ilçede bu kez '250 x 250 metrelik' zemin etütlerinin yapılması düşünülüyor. Ardından, geçen yıl başlayan ve bu yıl bitecek Zeytinburnu pilot projesinde olduğu gibi, 56 mahalle ve 10 ilçedeki tüm binalar tek tek gözden geçirilecek. 2006 yılı başında ise yıkılması veya güçlendirilmesi gereken yapılar tespit edilecek.

Kaynak hazır
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2005 yatırım bütçesinde, İDMP kapsamında 'felaket riski' içerdiği belirlenen 56 mahallenin güvenliği için 22.5 trilyon lira ayırdı. İDMP kapsamında 'risk içeren' ilçelerden Eminönü, Beyoğlu, Güngören, Avcılar, Eyüp, Kadıköy, Üsküdar, Küçükçekmece ve Bahçelievler'in yerel eylem planları ve kentsel dönüşümleri için ise 26.5 trilyon lira kaynak ayrıldı. Aynı kapsamda Bağcılar'a 3.5 trilyon, Fatih ilçesine de toplam 59 trilyon liralık kaynak ayrıldı.
Geçen yıl başlayan Zeytinburnu pilot projesine ayrılan kaynak 10 trilyon lira, 15 bin binanın taranmasında bugüne kadar kullanılan miktar ise 3 trilyon liraydı.

İlçelere ayrılan kaynağın miktarı, o ilçedeki bina stoku ve yapılacak işlere göre dağılım gösterirken, taramayı Zeytinburnu pilot projesindeki gibi ODTÜ, İTÜ, YTÜ ve Boğaziçi üniversitelerine ihale edilmesi düşünülüyor.

Fatih'e ayrıcalık
Programa alınan 10 ilçe arasında Fatih'te, Zeytinburnu pilot projesinde karşılaşılan sıkıntılar da göz önünde bulundurularak, inceleme ve uygulama bir arada yapılacak. İstanbul'un 3 bin yıllık tarihinden paha biçilemez tarihi eserleri barındırması, zemin ve yapı stoku açısından kentin en riskli bölgelerinden olması nedeniyle öncelik kazanan Fatih'te, zemin ve yapı taramasının yanı sıra afet anında kullanılması için açık ve kapalı mekânların ve geçiçi yerleşim yerlerinin kentsel dönüşümü, risk içeren mahallerin güvenli kılınması için kentsel dönüşüm projeleri de yer alıyor.
2005 yatırım bütçesinde ayrıca, jeolojik sakıncalı alanlarda dönüşüm modellerinin geliştirilmesi ve yaşam koridorlarının belirlenmesi, kredi kaynaklarının araştırılması, depreme hazırlık projeleri müşavirlik hizmetleri proje ve ihale dosyaları hazırlanması için toplam 5 trilyon 830 milyar liralık kaynak ayrıldı. Olası Marmara depreminde, İstanbul'da 50 bin binanın ağır hasar görmesi ya da tamamen yıkılması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/deprem-taramasi_16836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!