Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Radon Artıyor Deprem Oluyor

Depremi Uzaydan Haber Alacağız

MTA, önemli bir teknolojik atak yaparak depremi uzaydan haber alabileceğimiz bir sistemi devreye sokuyor. Başta deprem olmak üzere, doğal afet, mad

Hürriyetb>MTA, önemli bir teknolojik atak yaparak depremi uzaydan haber alabileceğimiz bir sistemi devreye sokuyor. Başta deprem olmak üzere, doğal afet, maden ve jeolojiyle ilgili araştırma yapmayı amaçlayan MTA Uzaktan Algılama Merkezi, bugün Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanı Dr. Hilmi Güler ve Japonya Büyükelçisi Takenaka tarafından açılıyor.

MTA'dan verilen bilgiye göre Japonlar, 1998 yılının aralık ayında, bir uyduyu yeryüzünden 705 kilometre yüksekteki bir yörüngeye oturttu. ‘‘Aster’’ isimli uydu, 2000 yılından itibaren veri göndermeye başladı. MTA bu verileri Japonya'dan satın alacak.

MTA, kendi Merkezi'nde, sayısal görüntü olarak aldığı bu verilerden, üç boyutlu görüntüler saptayacak. Kurum, yeryüzündeki çizgisel kırıklıkları, kaya türü değişimleri ve maden kaynaklarını çok ayrıntılı bir biçimde inceleme olanağı elde ederek, depremi önceden öğrenecek.


http://www.yapi.com.tr/haberler/depremi-uzaydan-haber-alacagiz_2707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!