Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dev Santraller Özelleştirilmeyecek

Enerji Bakanlığı, elektrik fiyatlarında dengeyi sağlamak için Atatürk, Keban, Karakaya, Karkamış ile ÇEAŞ ve Kepez'e ait bazı santrallerin içinde yer aldığı ünitelerin belirli bir süre özelleştirilmemesini planlanıyor.

Vatan Gazetesi
Dev Santraller Özelleştirilmeyecek

Enerji Bakanlığı, elektrik fiyatlarında dengeyi sağlamak için Atatürk, Keban, Karakaya, Karkamış ile ÇEAŞ ve Kepez’e ait bazı santrallerin içinde yer aldığı ünitelerin belirli bir süre özelleştirilmemesini planlanıyor.

Enerji sektörünün serbestleştirilmesinin en önemli ayaklardan olan üretim santrallerinin bir bölümünün, elektrik fiyatlarını dengede tutmak amacıyla özelleştirme dışında tutulması öngörülüyor. Enerji Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, fiyatlarda belli bir dengeyi sağlamak için Atatürk, Keban, Karakaya, Karkamış ile ÇEAŞ ve Kepez’e ait bazı santrallerin içinde yer aldığı ünitelerin belirli bir süre özelleştirilmemesi planlanıyor. Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ait 103 hidroelektrik ve 19 termik santral var. Üst düzey bir yetkili, "Sınırı aşan sular üzerindeki bazı santraller EÜAŞ’ta kalacak. Bunların toplam kurulu gücü yaklaşık 7.500 MW düzeyinde bulunuyor" dedi. Yap-işlet ve yap-işlet-devret olmak üzere yüksek maliyetli elektrik üretimine neden olan santraller nedeniyle fiyatlarda paçallama yapabilmek için daha düşük maliyetli enerji üretenlerin özelleştirilmemesinin planlandığını kaydeden yetkili, şunları söyledi:

Fiyat kontrol ediliyor

"Daha önce sözleşmeleri imzalanan yap-işlet ve yap-işlet-devret santrallerinden piyasanın oldukça üzerinde bir fiyattan elektrik alınıyor. EÜAŞ’taki santrallerde üretilen elektriğin fiyatı bunlara göre son derece düşük. Yapılan paçallama ile ortalama fiyat aşağı çekiliyor ve yüksek zamların da önü kapatılıyor. EÜAŞ’taki santraller ile hem sisteme enerji verme garantisi sağlanıyor hem fiyatlar kontrol edilebiliyor. Fiyatları makul bir seviyede tutmak açısından bu santraller belirlenen stratejiye göre EÜAŞ’ın elinde kalacak. Sınırı aşan sularda Suriye gibi ülkelerle anlaşmalar da var. Bunların özelleştirme açısından dikkate alınması gerekiyor. Kamunun tüm ilgili taraflarının da mutabakatıyla böyle bir karar ortaya konuldu."

Dağıtım bölgeleri için çalışma sürüyor

Elektirk dağıtım bölgelerinde ise özelleştirme çalışmaları devam ediyor. Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (TEDAŞ) şirketlerin ilişkin çalışmalar sürüyor. Mevcut durumda TEDAŞ’a ait toplam 19 dağıtım bölgesinde 4’ünün özelleştirilmesinin bu yıl tamamlanması öngörülüyor. Bu kapsamda Meram Elektrik Dağıtım, Aras Elektrik Dağıtım’ın blok olarak özelleştirilmesi için 30 Nisan’da açılan ihaleye teklif verme 15 Eylül’de sona erecek. Sakarya Elektrik Dağıtım ile Başkent Elektrik Dağıtım ihalesinin nihai pazarlık görüşmeleri tamamlanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dev-santraller-ozellestirilmeyecek_62677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!