Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devlet Eliyle Yabancılara Koloni

Yabancılara mülk satışında 3 ayrı model uygulamaya konuluyor. İspanya modeli, kent projeleri ve emeklilere özel hizmet paketleri yoluyla, çok sayıda yabancının Türkiye'ye çekilebileceği belirtiliyor.

Cumhuriyet Gazetesiabancılara mülk satışında 3 ayrı model uygulamaya konuluyor. İspanya modeli, kent projeleri ve emeklilere özel hizmet paketleri yoluyla, çok sayıda yabancının Türkiye'ye çekilebileceği belirtiliyor.

Maliye ve turizm bakanlıkları, İspanya modeliyle ilgili planlama çalışmalarını sürdürüyor. Sona yaklaşan bu çalışmalarda Antalya-Kızılca ve Aydın-Didim, İspanya modelinin ilk uygulama alanları olarak belirlendi. Bu iki bölgede, "cazibe merkezleri" oluşturulacak ve yabancılar için özel sektör kanalıyla golf sahaları, ikinci konut niteliğinde konutlar ve sosyal tesisler inşa ettirilecek.

Hazine'ye ait araziler de bu işe tahsis edilecek. İspanya modeli çalışmaları sırasında, inşaatı ve işletmeyi üstlenen firmalara dönük bazı vergi kolaylıkları da düşünülüyor. İspanya modelinde, ikinci konut olarak nitelenen evler, daha proje aşamasında elden çıkarılıyor. İnşaatları ve işletmeyi üstlenen firmalar Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde proje maketleriyle tanıtımda bulunarak satış yapıyor.

Norveçlilere özel kent
Yabancılara mülk satışında özel kent projeleri de önümüzdeki dönem hayata geçirilecek. Kent projelerinin ilki İzmir Çeşme-Reisdere'de Maliye tarafından tahsis edilen Hazine arazisi üzerinde Norveçliler için inşa edilecek. Reisdere'deki Norveç Kent Projesi, bu ülkenin sosyal güvenlik teşkilatı ile koordineli gerçekleştirilecek. 5 bin kişiye hizmet sunulacak proje çerçevesinde, Reisdere'de Norveçli emeklilere yönelik konutların yanı sıra huzurevi, sağlık tesisleri, sosyal tesisler ve spor alanları oluşturulacak. Halen planlama çalışmaları devam eden Norveç Kent Projesi'nde doğrudan satışın yanı sıra devre mülk yoluyla satış ve kiralama yöntemleri üzerinde de duruluyor.

Sağlık turizmiyle ilgili işletmelerin yabancı ülkelerin sosyal güvenlik ihalelerine katılımı yoluyla da yabancıların Türkiye'ye çekilmesi hedefleniyor. Bunun ilk uygulamasını da Norveç Sosyal Güvenlik Teşkilatı'nın emeklilerle ilgili ihalesini alan Balçova işletmesi gerçekleştirdi. Norveç'te bir emeklinin sosyal güvenlik kurumuna aylık maliyetinin 18 bin dolar civarında bulunduğunu belirten bir ekonomi yetkilisi, "İlgili sosyal güvenlik kuruluşları, emeklilerini Türkiye ya da benzer ülkelere göndererek 5 ile 10 bin dolar arasında bir bedelle sağlık hizmeti almasını sağlıyor. Biz de İzmir'in yanı sıra Afyon, Bursa, Balıkesir gibi sağlık turizmine uygun yörelerimizle bu konuda söz sahibi olabiliriz" dedi.

Antalya ve Muğla gözde
Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde turizmin merkezleri olarak nitelenen Antalya, Aydın, İzmir ve Muğla'da şu ana kadar 41 bin 362 yabancı, 32 bin 635 adet mülk satın aldı. Adet olarak yabancılara en fazla mülk satışı 14 bin 124 ile Antalya'da olurken bu ilimizi 8 bin 218'le Muğla, 5 bin 744'le Aydın, 4 bin 549'la da İzmir izledi. Kapladığı alan bakımındansa yabancılar en fazla Muğla'da yer edindi.

Bu ilimizde yabancılara satılan gayrimenkullerin toplam büyüklüğü 4 milyon 742.4 bin metrekareye ulaştı. Antalya da, 3 milyon 760 bin metrekareyle bu ilimizi izledi. Yabancılar İzmir'de 4 milyon 742 bin metrekare, Aydın'da da 1 milyon 558 bin metrekarelik yer aldı. Turistik yörelere yatırımda İngilizler başı çekerken 16 bin 436 İngilizin 4 ilde edindikleri taşınmaz sayısı 11 bin 807'yi buluyor. Almanlar da 9 bin 989 kişi ve 8 bin 414 taşınmazla İngilizlerin ardında yer alıyor. Bu arada gayrimenkule yatırımda İngilizler Muğla'yı; Almanlar, Hollandalılar, İrlandalılar ve Norveçliler Antalya'yı; Yunanlılarsa İzmir'i tercih ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-eliyle-yabancilara-koloni_50669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!