Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Devlet, İstanbul'dan Çok Aldı, Az Verdi

Nüfusun altıda birinin yaşadığı İstanbul, geçen yıl kişi başına devlet elinin en az uzandığı kent oldu. Devlet, geçen yıl kişi başına en az harcamayı İstanbullu için yaptı.

Radikal Gazetesiüfusun altıda birinin yaşadığı İstanbul, geçen yıl kişi başına devlet elinin en az uzandığı kent oldu. Devlet, geçen yıl kişi başına en az harcamayı İstanbullu için yaptı. 2007'de bir İstanbullu devlete ortalama 5 bin 607.6 YTL kazandırırken, devletin bu kentte kişi başına yaptığı harcama 633.7 YTL'de kaldı. İstanbul geçen yıl merkezi bütçe gelirlerinin yüzde 37.19'unu tek başına karşıladı.

Bu kentte, 70 milyar 509 milyon 380 bin YTL gelir elde edilirken, İstanbul'a yapılan harcama tutarı 7 milyar 967 milyon 772 bin YTL oldu. İstanbul, bu rakamlarla toplam bütçe giderlerinden yüzde 3.92'lik pay alabildi. Nüfusu 12 milyon 573 bin 836 olarak belirlenen İstanbul'da, geçen yıl kişi başına 5 bin 607.6 YTL gelir elde edildi. Buna karşılık kişi başına ortalama 633.7 YTL harcama yapıldı.

Bütçeden kişi başına en fazla pay, Tunceli ve Hâkkari'ye aktarıldı. Devletin kişi başına 387.6 YTL gelir elde ettiği Tunceli'de, kişi başına harcama tutarı 3 bin 216.3 YTL oldu. Kişi başına gelirin 108.1 YTL olarak belirlendiği Hâkkari'ye ise kişi başına 1917.9 YTL harcama yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/devlet-istanbuldan-cok-aldi-az-verdi_59071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!