Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dilek Yarımadası'sı Korunacak

Adnan Menderes Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde görevli öğretim üyeleri Menderes Havzası deltasından başlayıp Dilek Yarımadası Milli Parkı'n

Yeni Asır
Dilek Yarımadası'sı Korunacak

b>Adnan Menderes Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde görevli öğretim üyeleri Menderes Havzası deltasından başlayıp Dilek Yarımadası Milli Parkı'ndan denize dökülen kirliliğe çözüm bulmak için çalışmalara başladı.

Bilgi aldılar
Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doç. Dr. Hulki Meltem Sönmez başkanlığında aralarında rektör yardımcısı Prof. Dr. Osman Kaya, Fen Fakültesi Kimya bölümü başkanı Prof. Dr. Mustafa Demir'in de bulunduğu Doçent ve proföserlerden oluşan 11 kişilik heyet Milli Park'a inceleme gezisi düzenledi.

Milli parkın sorumlu müdürü orman mühendisi Hakan Körbalta'dan parkın özellikleri konusunda bilgi alan heyet, gezi kapsamında bilimsel araştırma yapacak ve saptadıkları sonuçlara göre milli parkın korunması ve geliştirilmesi için veriler oluşturup yetkililere sunacak.
Öğretim üyelerine, akademisyenlere, bilim adamlarına Milli Park'ın korunması için oluşuma katılmaları çağrısında bulunan Doç. Sönmez, üniversitede Menderes Deltası Milli Park Araştırma Merkezi kurmak istediklerini söyledi.

Uşak'tan başlayıp, Afyon, Gediz, Denizli, Aydın'ın içine alan Menderes Havzası deltasının hızla kirlendiğini ifade eden Doç. Sönmez, "Bu aşırı ve hızlı kirlenmeden dünyanın en zengin bitki örtüsü ve hayvanlarının korunduğu Milli Park da nasibini alıyor. Burada yaşayan hayvan ve bitkiler yok oluyor" dedi.
Kirlenmenin önüne geçmek için bir takım çalışmalar başlatacaklarını belirten Sönmez, "Kirlenmeye seyirci kalmayacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dilek-yarimadasisi-korunacak_16064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!