Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dış Müteahhit İşçisinin Sigorta Primi Çözülüyor

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel başkanlığında yapılan yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin sorunları toplantısında, yurtdış

Hürriyetb>Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel başkanlığında yapılan yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin sorunları toplantısında, yurtdışındaki işlerde çalıştırılan Türk işçilerinin sigorta pirimleri konusunda yeni düzenlemeye gidilmesi kararı çıktı.
Toplantıda sektör temsilcileri, sigorta mevzuatı nedeniyle yurtdışına Türk işçisinin gitmediğini ifade ettiler. Yabancı bir ülkede yapılan işlerde yabancı işçinin sözkonusu ülkenin mevzuatına göre sigorta pirimi ödenirken, Türk işçilerinin Türkiye'deki düzenlemeden pirimlerinin ödenmesinin hem işçi hem işveren tarafını zarar uğrattığı belirtildi.

İŞÇİ SAYISI 10 BİNE DÜŞTÜ:

Yapılan işlerde yabancı işçilerin ortalama yıllık pirim gideri 50 Euro iken, Türk işçilerinin pirimlerinin 550 Euro'ya ulaştığı ifade edildi. Maliyetler çok arttığından Türk firmalarının Türkiye'den işçi götürmek yerine yabancı işçi istihdamına yöneldiklerinin kaydedildiği toplantıda, 1980'lerde 200-250 bin olan Türk işçisi sayısının 10 binin altına düştüğü vurgulandı. Türkiye'deki işsizlik oranı da düşünülerek işçiler açısından da bu sorunun çözülmesinin şart olduğu ifade edildi. Sorunun çözümü için bir komisyon kurulması ve bir hafta içinde çalışmalara başlanması kararlaştırıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dis-muteahhit-iscisinin-sigorta-primi-cozuluyor_2051.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!