Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Divriği Ulucami, Yanlış Restorasyon Kurbanı Oldu

UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Sivas’ın Divriği ilçesindeki ünlü Ulucami’nin taşlarının erimesine restorasyon amacıyla yapıla

Zaman
Divriği Ulucami, Yanlış Restorasyon Kurbanı Oldu

b>UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Sivas’ın Divriği ilçesindeki ünlü Ulucami’nin taşlarının erimesine restorasyon amacıyla yapılan yanlış müdahaleler yol açmış.

Mimarî açıdan Anadolu’nun en önemli eserlerinden olan Divriği Ulucami’ye daha önceden yapılan müdahalelerin tarihî binaya zarar verdiği ortaya çıktı. Cami taşlarının, çatının açılmasından dolayı su alması sebebiyle eridiği belirlendi. Sivas Valisi Hasan Canpolat, hükümetin bir an önce Divriği Ulucami için acil eylem planı hazırlaması gerektiğini kaydetti. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Metin Sözen ise cami için proje çalışmalarının başlatıldığını açıkladı.

Türkiye’de UNESCO tarafından korunan tek mimari eser olan Divriği Ulucami’nin, Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasını Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) teklif etti. 1228 yılında yapılan Divriği Ulucami, Anadolu’daki dini eserler arasından en önemlisi olarak gösteriliyor. Caminin içine tuğladan duvar örüldüğünü belirten Sivas Valisi Hasan Canpolat, caminin çatısının açıldığını ve gelişigüzel tadilat yapıldığını kaydetti. Vali Canpolat, “Tadilat yapılmayıp olduğu gibi bırakılsaydı daha iyi olurdu. Çatı açıldığından bina su alarak içindeki taşlar kanserleşmeye başladı.” dedi. Caminin etrafı gecekondularla dolmuş durumda. Sivas Valisi Canpolat, “Divriği Ulucami’yi dünya korumaya aldı; ancak sahip çıkılmadı. Minber kapısını, halılarını çaldılar hâlâ bir müdahale yok.” diye konuştu. Koruma işini yapabilecek çok az sayıda kişinin olduğuna dikkat çeken Hasan Canpolat, Divriği konusunda hükümetin acil eylem planı hazırlaması ve uygulamaya koyması çağrısında bulundu. Canpolat, “100 trilyonumuz bile olsa bu işi yapamayız.” diyerek paranın işi çözmeyeceğini belirtiyor.

Divriği Ulucami’yi kurtarma çalışmaları için ciddi ve gerçekçi olmak gerekiyor. Vali Canpolat, Sivas ve Divriği’de böyle bir çalışma başlattı. Sivas’taki Selçuklu eserlerini kurtarmak için Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Yaşatma Vakfı (ÇEKÜL) ve İstanbul Teknik Üniversitesi bir proje hazırlıyor. Kültür Bakanlığı’nın desteklediği projeye yerel yönetimler de katkı sağlıyor. Safranbolu’nun tarihî bütünlüğünü göz önünde bulunduran ekip, ilçenin konaklarını özgün haline kavuşturarak Divriği ikinci Safranbolu yapmayı amaçlıyor. Projelerin başında olan İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, öncelikle binanın zemin etüdünün yapılacağını açıkladı. Sözen, caminin etrafındaki gecekonduların yıkılarak etrafının genişletilmesi gerektiğini bildirdi. Yapılan restorasyonların ödenek yetersizliğinden dolayı sürekli yarım kaldığını ve zarar gördüğünü belirten Prof. Sözen, bu işin artık kesintisiz bir şekilde yapılacağını açıkladı. “Projenin bir paket halinde hazırlanıp bitirilmesi planlanıyor. Birikimsiz ve deneyimsiz kurum ve kuruluşların yaptığı yanlışlar bu hale getirdi. Yapılan müdahalelerin yetmediği ortada. Biz üzerimize düşeni yapmalıyız.” diye konuşan Metin Sözen, ilk defa paket halinde hazırlanarak uygulamaya konulacak projenin beklemekte olan diğer eserlere de örnek olacağını kaydetti. UNESCO’nun Dünya Mirası Merkezi Başkan Yardımcısı Minja Yang ise İstanbul’un Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkarılabileceği uyarısında bulunurken, yine aynı listede yer alan Divriği Ulucami hakkında bilgiye sahip olmadığını açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/divrigi-ulucami-yanlis-restorasyon-kurbani-oldu_5267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!