Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Diyarbakır'ın Gözde Tarihi...

Diyarbakır’da Cami Onarımında Vurgun İddiası

Diyarbakır’da Ulu Camii Yapı Topluluğu ile Mesudiye Medresesi, İskenderpaşa Konağı, Hz. Süleyman Camii ve müştemilatı gibi tarihi eserlerin onarımı işlerinde Vakıflar’daki bazı görevlilerin de katılımıyla 4.5 milyon liralık yolsuzluk yapıldığı iddia edildi.

yapi.com.tr
Diyarbakır’da Cami Onarımında Vurgun İddiası

Diyarbakır’da, aralarında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde görevli personelin de yer aldığı vurgun çetesi ortaya çıkarıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden vakıf eserlerinin yenilenmesi ihalesini alan iki firmanın organize ettiği suç örgütünün, kamu görevlilerinin yardımıyla yaklaşık 4.5 milyon liralık yolsuzluk yaptığı iddia edildi. Savcılık 13 kamu görevlisi hakkında adli soruşturma başlattı. Milliyet Gazetesi'nden Tolga Şardan'ın haberine göre, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi Anıt Restorasyon ile FMZ Mühendislik adlı iki firmanın, kentteki bazı vakıf eserlerinin restorasyon ihalelerinde yolsuzluk yaptığı iddiasıyla harekete geçti. İnceleme sonucunda, iki firmanın Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürülüğü’nde bazı görevliler ile ortak hareket ederek eksik ihale dosyası vermelerine rağmen restorasyon ihalelerine fesat karıştırıp yolsuzluk yaptığı iddia edildi.

4,5 milyon lira

Soruşturma çerçevesinde, Sur ilçesindeki Camii Kebir Vakfı’na ait Ulu Camii Yapı Topluluğu ile Mesudiye Medresesi’nin 2010, 2011 ve 2012 yıllarındaki, Sur ilçesi İskenderpaşa Konağı’nın 2009 ve 2010 yılı restorasyon ihaleleri, Sur ilçesi Hz. Süleyman Camii ve müştemilatının 2010 ve 2011 yıllarındaki restorasyon ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddia edildi. Bilirkişilerin hazırladığı raporda, ihale yolsuzluğu sonucunda Vakıflar’ın yaklaşık 4.5 milyon lira zarara sokulduğu açıklandı. Savcılık rapor üzerine operasyon için polise talimat verdi. Talimatla birlikte Ankara ve Diyarbakır’da başlatılan çalışmalarda Vakıflar’da görevli 7 kamu görevlisi gözaltına alındı. Savcılığın Vakıflar’da görevli 6 kamu görevlisinin ifadesini alacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakirda-cami-onariminda-vurgun-iddiasi_91367.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!