Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğa Katili Atık Pillere Kampanya

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği’nce başlatılan kampanya ile atık pillerin doğal yaşama zarar veren ağır metaller olduğu afişlerle anlatılacak.

Hürriyet Gazetesi
Doğa Katili Atık Pillere Kampanya

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği’nce başlatılan kampanya ile atık pillerin doğal yaşama zarar veren ağır metaller olduğu afişlerle anlatılacak.

Yaşamı tehdit eden, insan sağlığını ve doğayı yok eden atık pillerin mutlaka geri dönüşümünün yapılması gerektiğinin altını çizen Mustafa Göktaş, Türkiye’de birkaç duyarlı kuruluş ve birkaç belediyenin dışında bunu uygulayanın olmadığını ileri sürdü. Göktaş, "Yerel yönetimlerin atık pil kutuları meydana getirip halkın göreceği ve kullanacağı alanlara yerleştirmeleri acil bir durumdur. Ülkemizde atık pil korkunç boyuttadır" dedi.

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği, (ÇETKODER) 81 il’e asacağı afişler ve dövizler ile tüketicileri Atık pilin zaraları konusunda uyaracak. ÇETKODER, başlattığı yeni kampanya ile, pillerin yaşama olumsuz etkilerini ve hayatı tehlike altına aldığını 81 il’de uygulanacak afiş ve dövizlerle anlatacak.

Geri dönüşüm yapılmalı

ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, cıva başta olmak üzere kadminyum, kurşun gibi maddeleri içinde barındıran atık pillerin doğal yaşama ve insana zarar veren ağır metaller olduğunu belirterek, kampanyanın önemine dikkat çekti. Türkiye’de atık pillerin yalnızca gömülerek yok edildiğini, oysa gelişmiş ülkelerde bu pillerin geri dönüşümünün de yapıldığını ifade eden Göktaş şunları kaydetti:

"Bilinçsizce orta yere saçılan atıklar. Bu nedenle geri dönüşüm şartr. Yaptığımız çalışmalar var olan kirliliği ve çevre sorunlarını azaltmak amaçlıdır. Maalesef yapılmıyor. İki yıldır katı atık ayrıştırması çalışmamızda büyük başarı elde ettik. Ancak görüyoruz ki atık piller konusunda ayrı bir çalışma yapmamız gerekiyor. O yüzden bu çalışmayı başlattık."

ÇETKODER Başkanı Göktaş, Türkiye’de aslında akü ve pil yönetmeliği olduğunu, yönetmeliğe göre pil ve akü üreticilerinin geri kazanımdan da sorumlu olduğuna dikkat çekti. Göktaş, atık piller konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: "Atık piller ile çocuklarınızın oynamasına izin vermeyiniz. Pilleri tükenip tükenmediğini anlamak için sakın ola diliniz ile kontrol etmeyin. Akmış ve oksitlenmiş pilleri çıplak elle tutmayın, dokunmayın. Sakın ola onları ısıtmayın, ateşe atmayın. Akarsuya, doğaya, çöpe, denize, göle, kanalizasyona pil atmayın. Nikel ve kadminyum pilleri ise almayın. Atık pilleri boşu boşuna saklamayın. Uzun süre pili elinizde tutmayın. Evsel atıklarınızdan çöplerden ayrı toplayın."

http://www.yapi.com.tr/haberler/doga-katili-atik-pillere-kampanya_66499.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!