Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğalgaz Avrupa Yolunda

Önümüzdeki 5 yıl içinde çeşitli uluslararası doğalgaz anlaşmalarını gerçekleştirerek bölgesinde enerji koridoru konumunu üstlenecek olan Türkiye, i

Türkiyeb>Önümüzdeki 5 yıl içinde çeşitli uluslararası doğalgaz anlaşmalarını gerçekleştirerek bölgesinde enerji koridoru konumunu üstlenecek olan Türkiye, ihtiyaç fazlası doğalgazı Yunanistan üzerinden Avrupa ülkelerine pazarlayarak mevcut konumunu daha da güçlendirecek.

Türkiye’den Avrupa’ya doğalgaz naklini sağlayacak Güney Avrupa Gaz Ringi Projesi’nde BOTAŞ’tan sonra, Yunanistan’ın resmi kuruluşu DEPA’da kendi bölümüne yönelik detay mühendislik hizmetlerini ihale etmek üzere Ekim ayı sonunda teklif alacak. Bir süre önce ön seçimi kazanan 6 adet uluslararası firmadan teklif istenildiği öğrenildi. Firmalar projenin Yunanistan bölümüne yönelik detay mühendislik hizmetleri yapımı için hazırlayacakları tekliflerini 30 Ekim 2003 tarihinde verecekler. Alınan bilgiye göre, Türkiye-Yunanistan hattı yapımı için İngiltere,Fransa, Almanya,(İtalya, İngiltere firmalarının ilgi duyduğu öğrenildi.

AB finanse edecek
Konuya yakın kaynaklara göre, her iki kuruluş sözkonusu projede, kendi topraklarından geçecek kısmın detay projelendirme hizmetlerinin yapımından sorumlu oluyor. Avrupa Birliği (AB) fonlarından finanse edilmesi planlanan Güney Avrupa Gaz Ringi Projesi’nin ilk etabını oluşturacak, Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin Yunanistan bölümüne ait mühendislik hizmetleri yapımının, Yunanistan’ın Avrupa Birliği üyesi ülke olması nedeniyle, AB kaynaklarından finanse edildiği öğrenildi. Bilindiği gibi Türkiye henüz AB aday ülkeler statüsüne alınacağı için, projenin mühendislik finansmanı şimdilik BOTAŞ’ın öz kaynaklarından karşılanıyor. Ancak ileride projenin belirginlik kazanması ve Türkiye’nin AB adaylığı konumunun kesinleşmesiyle birlikte, Türkiye kısmına yönelik proje finansmanının da AB kaynaklarından sağlanması bekleniyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dogalgaz-avrupa-yolunda_6353.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!