Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğalgaz Ucuzluyor

Ankara ve İstanbul'daki 355 bin liralık doğalgaz tüketim fiyatı 2004 yılında özel dağıtım bölgelerindeki 288 bin lira düzeyine çekilecek. En

Radikal
Doğalgaz Ucuzluyor

b>Ankara ve İstanbul'daki 355 bin liralık doğalgaz tüketim fiyatı 2004 yılında özel dağıtım bölgelerindeki 288 bin lira düzeyine çekilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgaz piyasasını yeniden yapılandırırken, başta Ankara ve İstanbul gibi pahalı doğalgaz kullanan illerde de ucuzluk sinyali verdi. EPDK Başkanı Yusuf Günay, 2004'ten itibaren belediyelerin tarifelerinde değişiklik yapılarak doğalgazın tüketiciye maliyetinin azaltılacağını açıkladı. Pi-yasanın serbestleştirilmesi için gerekli adımlar şu üç aşamada atılacak:

BİRİNCİ ADIM: Doğalgaz dağıtımı ihalelerle özel sektöre devredilecek. 17 ilde ihaleye çıkıldığını, 35 ilden de talep geldiğini söyleyen Günay, yapılacak sözleşmelerle riskin de tamamen özel sektörün üzerinde olacağını, kamuya zarar getirilmeyeceğinin de altını çizdi.
Gerçekleştirilen ihalelerin, daha önce İstanbul, Ankara gibi büyükşehir belediyelerin doğalgaz dağıtımında aldığı kâr paylarının çok yüksek olduğunu da gösterdiğine işaret eden Günay, dağı-tım şirketlerinin Konya ve Kayseri'de 10 bin lira kâr payı alacaklarını, İstanbul İGDAŞ ve Ankara'da EGO için bu miktarın 70 bin lira olduğunu söyledi. Günay, sektörde dağıtım ihalelerinin gazın maliyetinde altıda bir oranında ucuzlama sağladığını, 300 bin liralık gaz maliyetinin 240 bin liraya indiğini kaydetti.
İGDAŞ ve EGO tüketiciye doğalgazı KDV dahil 354 bin 985 liraya satarken dağıtımın özel sektöre devredildiği Kayseri'de fiyat 288 bin 280 lira olacak. Günay, 2004 başında yeni tarifeye geçileceğini ve bazı şehirlerde 300 dolar olan doğalgaz abone bedelinin Türkiye genelinde 200 metrekarenin altında olan konutlarda 180 dolar olacağını söyledi.

İKİNCİ ADIM: Doğalgaz piyasasında ucuz gaz alımlarına kapıyı aralayacak diğer düzenleme ise, BOTAŞ'ın ithal ettiği gazın peyderpey özel sektöre devredilmesiyle sağlanacak. Günay, kasım ayına kadar tüketilen doğalgazın yüzde 10'unun yasa gereği özel sektöre açılması gerektiğine işaret ederek, "Doğalgazı kim ucuza getirirse ihaleyi o alacak" dedi.

ÜÇÜNCÜ ADIM: Günay, Türkiye'nin İran ve Hazar Havzası doğalga-zının Avrupa'ya geçiş noktasında bulunduğunu belirterek, AB ülkelerinin 2006-2007 yıllarında oluşacak 100-125 milyar metreküplük doğalgaz açığının Türkiye üzerinden sağlanmasıyla da önemli bir gelir yaratılacağını söyledi.

Öte yandan EPDK kararıyla, Ankara'da 15 Ağustos'tan itibaren doğalgazda adrese abonelik sistemine geçiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogalgaz-ucuzluyor_5399.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!