Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğalgaz Vurgunu ve Danıştay'ın 'Orman' Kararı Meclis Gündeminde

Zaman gazetesinin gündeme taşıdığı 'Doğalgaz vurgunu' ve Danıştay'ın 'Ormanlık arazilerde kamu yararı olan projelere izin veren yönetmenliği iptal etmesi' konulu manşetleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

Zaman Gazetesi
Doğalgaz Vurgunu ve Danıştay'ın 'Orman' Kararı Meclis Gündeminde

aman gazetesinin gündeme taşıdığı 'Doğalgaz vurgunu' ve Danıştay'ın 'Ormanlık arazilerde kamu yararı olan projelere izin veren yönetmenliği iptal etmesi' konulu manşetleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, TBMM Başkanlığı'na, doğalgaz dağıtım şirketlerinin gaz alım-satım rakamlarıyla ilgili soru önergesi verdi. Baratalı, önergesinde şirket isimleri ve rakamların kamuoyuna açıklanmasını istedi. Öte yandan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Mehmet Günal da geçen hafta Zaman'da yayımlanan Danıştay'ın orman arazilerine ilişkin yönetmenliğin iptalini konu edinen haberini TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e sormuştu.

Bazı doğalgaz şirketlerinin Botaş'tan aldığı doğalgazla sattığı gaz arasındaki fark Meclis gündemine taşındı. CHP'li Bülent Baratalı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Baratalı, önergesinde, basında çıkan haberlerin açıklığa kavuşturulmasını istedi. Baratalı'nın önergesinde yer verdiği bazı soru başlıkları şunlar:

"Yazılı ve görsel medyada çıkan haberlere göre bazı doğalgaz şirketlerinin alım ve satım miktarları arasında fark olduğu belirtilmektedir. Buna göre son 5 yıl içinde Botaş'tan gaz alan dağıtım şirketleri ve aldıkları gaz miktarı yıllar itibarıyla kaç metreküptür? Bu dağıtım şirketlerinin abonelere yaptığı satış miktarı kaç metreküptür?", "Dağıtım şirketlerinin mevzuata uygunluğu nasıl denetlenmektedir?", "Fazla tahsilat yapıldığı tespit edilen abonelere paranın iadesi için bir çalışma yapılmakta mıdır?" Baratalı ayrıca, basında çıkan alım-satım miktarlarını da örnek göstererek aradaki farkın neden oluştuğunu da sordu.

Öte yandan MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da geçtiğimiz günlerde yine Zaman'da yayımlanan 'Danıştay'ın orman arazileriyle ilgili yönetmenliği iptal etmesi' konusunu TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e sormuştu. Bakan Güler, komisyonda verdiği cevapta, yargı kararlarına saygılı olduklarını söyleyerek, "Fakat, yatırımların da önünü açmalıyız. Yasal açıdan ne gerekiyorsa yapacak ve ülke kalkınmasının önünü açacağız." demişti.

Danıştay 8. Dairesi'nin orman arazileriyle ilgili aldığı karar, elektrik iletim ve petrol boru hatlarından okul inşaatlarına ve elektrik santrallarına kadar orman arazilerinde kurulacak her türlü yeni projeye izin verilmesini engelliyor. Danıştay durdurma kararına gerekçe olarak, Orman Kanunu'nun 17. maddesiyle ilgili Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açılmasını göstermiş ve dava sonuçlanana kadar yönetmeliğin yürütmesini durdurduğunu açıklamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogalgaz-vurgunu-ve-danistayin-orman-karari-meclis-gundeminde_57493.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!