Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doğu Anadolu’da Deprem Riski

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Jeofizik Bölümü ile ABD’nin Cornell Üniversitesi yerbilimleri grubu tarafında

NTV-MSNBCoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Jeofizik Bölümü ile ABD’nin Cornell Üniversitesi yerbilimleri grubu tarafından yapılan bir araştırmada, Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük bir deprem riski altında olduğunun ortaya çıktığı belirtildi.
17 Ağustos 1999 Gölcük ve 12 Kasım 1999 Düzce depremleriyle ortaya çıkan deprem gerçeğinin ardından gözler, deprem olduktan sonra değil de olmadan önce alınacak önlemler için Doğu Anadolu Bölgesi’ne de çevrildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enistitüsü Jeofizik Bölümü ile ABD’nin Cornell Üniversitesi yer bilimleri grubu araştırmacıları, Atatürk Üniversitesi’nin desteği ile 1999 yılından bu yana Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde toplam 21 ay süren deprem araştırması yaptı. Araştırmaya göre, Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük bir deprem riski altında olduğu ortaya çıktı.
Söz konusu araştırma ve çalışmalar 22-25 Eylül tarihleri arasında Erzurum’da yapılacak olan 50’ye yakın yerli ve yabancı bilim adamının katılacağı uluslararası kongrede de kapsamlı bir şekilde ele alınacak.
Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Niyazi Türkeli’nin koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalarda, araştırmacıların, Doğu Anadolu Bölgesi’nin deprem tehlikesi açısından en az Marmara Bölgesi kadar tehlikeli olduğu sonucuna vardıkları belirtildi. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde olası deprem felaketlerinde, olası can ve mal kayıplarının yanında bölgedeki baraj, santral, köprü, petrol ve doğalgaz boru hatları gibi yatırımlar dikkate alındığında da yapılan çalışmaların büyük bir önem kazandığı ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogu-anadoluda-deprem-riski_1811.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!