Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Dokuma Fabrikası'nın İşgalini Durdurun"

Dokuma Fabrikası'nın ihalesiz olarak Hollanda-ABD firması MDC Turkmall'a tahsisinin iptali talebiyle adli ve idari yargıda açılan davaların devam ettiğini hatırlatan örgütler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, davalar sonuçlanıncaya kadar kazı çalışmalarını durdurmasını istedi.

bianet.org
"Dokuma Fabrikası'nın İşgalini Durdurun"

b>Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından bedelsiz olarak Kepez Belediyesi'ne devredilen Antalya Dokuma Fabrikası'nın arazisi üzerinde 170 bin metrekarelik iş merkezi yapımı için başlatılan temel kazısına tepki gösteren Antalya'daki sivil toplum kuruluşları (STK) bu çalışmaları "işgal" olarak niteledi.

Dokuma Fabrikası'nın ihalesiz olarak Hollanda-ABD firması MDC Turkmall'a tahsisinin iptali talebiyle adli ve idari yargıda açılan davaların devam ettiğini hatırlatan örgütler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, davalar sonuçlanıncaya kadar kazı çalışmalarını durdurmasını istedi.

Esengil: Temel kazısı fiili işgal demek
Dokuma Fabrikası'nın 51 yıl önce Adnan Menderes tarafından temelinin atıldığı gün olan 5 Ocak'ta bir grup sivil toplum kuruluşu (STK) adına yazılı bir açıklama yapan Çevre ve Kültürel Değerleri Koruma Vakfı (ÇEKÜL) Antalya Temsilcisi Mimar Recep Esengil, MDC Turkmall'ın başlattığı temel kazısı çalışmalarının Dokuma Fabrikası'nın 150 yıl için fiilen işgali anlamına geldiğini ifade etti.

Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner'in 488 dönümlük Dokuma Fabrikası arsasını ihalesiz olarak ayda 9 bin dolarlık sembolik bir bedelle MDC Turkmall'a "adeta hediye ettiğini" savunan Esengil, 49 yıllığına yapılan ve 150 yıla uzatılabilecek bu tahsisin iptali için, Antalya Barosu ve bazı STK'lerin açtığı davaların devam ettiğini hatırlattı.

"Uluslararası tahkim yüzünden tahsisin iptali güçleşecek"
Davalar sonuçlanmadan başlatılan temel kazılarının yargının Dokuma tahsisini iptal kararının uygulanmasını güçleştireceğine dikkat çeken Recep Esengil şu görüşleri dile getirdi:

"MDC Turkmall'ın başlattığı temel kazısı Dokuma Fabrikası'nın 150 yıllığına fiilen işgali anlamını taşımaktadır. Çünkü, açılan davalar Kepez Belediye Başkanı aleyhine sonuçlandığında MDC Turkmall'ın yaptığı yatırımlar için uluslararası tahkim aracılığı ile yüklü miktarda tazminat isteme hakkı doğacaktır. Tazminat tutarı Kepez Belediyesi'nin ödeme gücünü fazlasıyla aşacağı için yargının tahsisi iptal kararının uygulanması güçleşecektir. "

Siyasi sorumluluk hükümetin
Antalya Dokuma Fabrikası tahsisi gibi rekabet şartları oluşmadığı için kamuoyunun tepkisine neden olan Galataport ihalesini yenilemeye hazırlanan hükümete bir çağrı yapan Esengil, Dokuma tahsisinin yenilenmesini fiilen ortadan kaldıran temel kazısı çalışmalarının Dokuma davaları sonuçlanıncaya kadar durdurulmasını talep etti.

Esengil, yapılan tartışmalı tahsisin -hukuki sorumluluğu Kepez Belediye Başkanı Öner'e ait olsa da- siyasi sorumluluğunun hükümete ait olacağını vurguladı.

Dokuma Fabrikası'nın bedelsiz olarak Kepez Belediyesi'ne devir kararını imzalayan Özelleştirme Yüksek Kurulu üyeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı Antalyalıların uyarıları doğrultusunda görevlerini yapmaya davet etti.

Dokuma'yı tescil ettirdiler
Dokuma Fabrikası'nın ihalesiz tahsisine tepki gösteren STK'ler 2005 yılında da Antalya Koruma Kurulu'na başvurarak Dokuma Fabrikası'nın taşınmaz kültür ve tabiat varlığı olarak tescil edilmesini sağlamışlardı.

Dokuma Çalışma Grubu'nu oluşturan STK'ler şunlar:
Antalya Barosu, Akdeniz Üniversitesi Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi(AKÇAM), Antalya Çağdaş Eğitim Vakfı (ANTÇEV), Antalya Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Antalya Kent Müzesi Girişimcileri Derneği, Antalya Makine Mühendisleri Odası (MMO), Antalya Sanat Derneği (ASD), Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN), Antalya Peyzaj Mimarları Odası (PMO), Çevre ve Kültürel Değerleri Koruma Vakfı (ÇEKÜL), ODTÜ Mezunları Derneği, Antalya Tabip Odası, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD), Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF), Yerel Gündem 21 Kent Konseyi İmar, Turizm, Çevre ve Spor Çalışma Grupları.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dokuma-fabrikasinin-isgalini-durdurun_50670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!