Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Dünyadaki 442 Santral Kapanmadıkça Nükleer Enerjiden Vazgeçmeyiz'

Japonya'da nükleer santralde meydana gelen kaza, Türkiye'de santral inşasını tartışmaya açtı. Nükleer konusunda kararlılığını dile getiren Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Nükleer santralden biz vazgeçsek, dünyadaki 443 olan santral sayısı 442'ye düşer, santral sayısı 1 azalmış olur" diyor.

yapi.com.tr
'Dünyadaki 442 Santral Kapanmadıkça Nükleer Enerjiden Vazgeçmeyiz'

p>Türkiye, 50 yıllık nükleer hayalini gerçekleştirmek için Ruslarla Mersin Akkuyu'da nükleer santral inşası konusunda anlaşma imzalarken, Sinop için de Japonya ile görüşmelerini sürdürüyor. Ayrıca üçüncü bir santral kurulması için yer belirleme çalışmaları devam ediyor. Ancak, bütün bu gelişmeler sürerken Japonya'da 9 şiddetinde deprem ve tsunami sonucu bu ülkedeki Fukushima Nükleer Santrali'nde kaza meydana gelmesi, nükleer santral konusundaki tartışmaları alevlendirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise nükleer santral inşası konusunda kararlı. Zaman Gazetesi'nden İsmail Altunsoy'un konuyla ilgili sorularını cevaplandıran Bakan Yıldız'ın görüşleri şöyle:

Japonya'da üzücü bir deprem ve nükleer kaza yaşandı. Bu gelişmeler Türkiye'yi nasıl etkiledi? Nükleerden vazgeçilebilir mi?

Şunu söyleyebilirim; nükleer santralden biz vazgeçsek, dünyada sadece şu olur: 443 santral sayısı 442'ye düşer, nükleer santral sayısı 1 azalmış olur. Yani biz nükleerden vazgeçtik diye dünya da vazgeçecek değil. Bu nedenle, dünya 442 nükleer santrali kapatma kararı almadıkça biz de kararlılığımızı gözden geçirmeyiz. Biz otobana girdik, geri dönüş yok. Ama, eleştiriye de açığız.

Japonya'daki gelişmelerden sonra Türkiye'de nükleer güvenlik tartışılıyor. Kamuoyu biraz tepkili, göz ardı ediliyor diye...

Güvenlik çok önemli bir konu ve mutlaka gözden geçirilecek. Fakat burada bir yanlış yapılıyor. Japonya'daki nükleer kaza hatırlatılıyor ve ilk soru 'Nükleerden vazgeçecek misiniz, geçmeyecek misiniz?' veya 'Nükleerde var mısınız, yok musunuz?' Bu kadar net ve keskin sorular soruluyor. Biz de 'Varız, yapacağız' diyoruz. Soru, 'Bu kadar kararlı mısınız?', cevap 'Evet, kararlıyız'. Oysa, Japonya'daki olay herkes ve her kesimle ilgili bir husustur. Kimse kulaklarını tıkayamaz. Sıra dışı bir afet var. Güvenlik önlemleri artırılmalı. Ama, soru 'Nükleerden vazgeçtin mi geçmedin mi?' diye sorulursa biz de, 'Vazgeçmedik' diyoruz. Çünkü, Çernobil'den sonra dünyada 140 santral işletmeye alındı, herkes bunu yaptı, bütün gelişmiş ülkeler, Fransa, Japonya, Güney Kore vb.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyadaki-442-santral-kapanmadikca-nukleer-enerjiden-vazgecmeyiz_86467.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!