Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Büyük Dijital Fotoğrafı

Hollandalı bir grup mühendis dünyanın bilinen en büyük dijital panoromik fotoğrafını oluşturdu. 7.5 gigabyte'lık dev fotoğraf neredeyse 2.5 milyar pik

hürriyet
Dünyanın En Büyük Dijital Fotoğrafı

ollandalı bir grup mühendis dünyanın bilinen en büyük dijital panoromik fotoğrafını oluşturdu. 7.5 gigabyte'lık dev fotoğraf neredeyse 2.5 milyar pikselden oluşuyor. Ortalama bir tüketici kamerası ise 3 milyon - 5 milyon piksel arasında fotoğraf çekebiliyor.

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Kuruluşu (TNO) tarafından oluşturulan dijital fotoğraf Delft şehrinin 2004 sonbaharındaki panoramik bir görüntüsünü içeriyor. Delft Üniversitesi Elektrik Fakültesi'nin çatısından çekilen fotoğraf 300 dpi olarak basıldığı takdirde 6.67 X 2.67 metrelik bir alana yayılacak.

TNO'dan verilen bilgiye göre dev fotoğraf bir saat içinde çekilen 600 tek fotoğrafın bilgisayarda bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Fotoğrafların birleştiriemsi ve üzerinde oynanması ise 24 saat sürdü. Fotoğrafların tek bir karede toplanması için gereken işlem gücü üç gün boyunca sürekli çalışan beş yüksek performanslı PC'ninkine denk geliyor.

ÖZEL YAZILIM VE FORMAT KULLANILDI

Hollandalı mühendisler fotoğrafları birleştirebilmek için kullandıkları yazılımı bile kendileri geliştirmiş. Bunun yanı sıra yüksek kaliteli fotoğraflarda kullanılan TIF formatı yetersiz kaldığı için özel bir format yaratılmış. Depolama sorunu ise fotoğraf çekimi sırasında kamera ile dizüstü bilgisayar arasında kurulan FireWire bağlantısı (makinenin bellek kartını devre dışı bırakmak için) sayesinde aşıldı.

Fotoğraf grubun web sitesinde görülebiliyor. Sitede fotoğrafın sıkıştırılmış bir versiyonu ile ayrıntıları görmek için Flash tabanlı bir araç yer alıyor.

Bu alanda bundan önceki rekor Max Lyons adlı fotoğrafçıya aitti. Lyons geçen sene Utah'taki Bryce Canyon Ulusal Parkı'nın panoramik görüntüsüyle 1 milyar piksel barajını aşmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-buyuk-dijital-fotografi_20895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!