Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Yüksek Köprüsü Açıldı

Fransa'da yapılan ve dünyanın en yüksek köprüsü olarak belirlenen Millau Köprüsü, İngiliz mimar Norman Foster'ın tasarımıyla tamamlandı.

yapi.com.tr/ Deniz TÜRKERİ
4 Dünyanın En Yüksek Köprüsü Açıldı

br/> Fransa'da yapılan ve dünyanın en yüksek köprüsü olarak belirlenen Millau Köprüsü, İngiliz mimar Norman Foster'ın tasarımıyla tamamlandı. Yapı aynı zamanda Avrupa'nın en uzun yapı projesi olarakta gösteriliyor.
En son yapı teknolojilerinin kullanıldığı Köprü, 3 yıllık çalışmaların ardından açıldı. Millau Köprüsü 2400 metre uzunluğunda. En yüksek noktası 343 metreye ulaşıyor ki Eyfel Kulesi'ni 23 metre geçiyor. Yapıdaki kolonların uzunluğu 270 metreyi buluyor. Metal yapının toplam ağırlığı ise yaklaşık 36 bin ton.Hava koşulları ve sıcaklık farkı sebebiyle yapımı sırasında zorluklar yaşanan köprünün mimarı Foster, köprüyü ziyaretinden sonra "bence görkemli ve sıradışı. Tasarım ve yapımı aşamasında birçok tartışma, görüşler ve maketler arasında dolanıyorken bu manzarada yapılmış gerçeği görüyorsunuz. Mutlaka herkes görmeli" yorumunu yapıyor.


Yapımında çimento ve çeliğin kullanıldığı viyadük yoğunlaşan trafiğin yükünü azaltmak için inşa edildi. Köprü, sadece taşıt trafiğine açık olacak ki yayalar viyadükü kullanamayacak.

390 milyon Euro'ya mal olan böylelikle köprüyü 75 yıl boyunca işletme hakkına sahip olan Eiffage firması Eyfel Kulesi'nin de yapımını üstlenmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-yuksek-koprusu-acildi_21955.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • Her ne kadar maliyeti oldukça fazla olsa bile, gerek tasarımı gerekse proje detayları oldukça sıradışı ve etkileyici... Ben de böyle bir köprüyü görmek için Fransa'ya gitmeye gerek kalınmaması taraftarıyım :) YANITLA
  • mükemmel bir yapı. YANITLA
  • çok güzel, türkiye'ye de böyle şeyler yapılmasını bekliyoruz yetkililere duyurulur? YANITLA
  • çokk güzel (: YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!