Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın İlk 360 Derece Dönen Gökdeleni Dubai’ye Yapılacak

Öyle bir yer hayal edin ki, camdan baktığınızda karşınızdaki manzara her mevsim değil, her gün değişsin...Öyle bir yer hayal edin ki, Pazartesi günü sabah uyandığınızda karşınızda bir dağ manzarası varken, Salı sabah pencerenizden dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri görünsün. Çarşamba günü ise geniş düzlüklerin olduğu bir safari

yapi.com.tr
1 Dünyanın İlk 360 Derece Dönen Gökdeleni Dubai’ye Yapılacak

br/> Öyle bir yer hayal edin ki, camdan baktığınızda karşınızdaki manzara her mevsim değil, her gün değişsin... Öyle bir yer hayal edin ki, Pazartesi günü sabah uyandığınızda karşınızda bir dağ manzarası varken, Salı sabah pencerenizden dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri görünsün. Çarşamba günü ise geniş düzlüklerin olduğu bir safari parkına bakarak uyanın. Time Residences sakinleri için artık bu bir hayal değil, çünkü onlar dünyanın ilk 360 derece dönen gökdeleninde yaşayacaklar.

Time Residences güneş enerjisi ile dönen bir kule. Güneş enerjisi saklanarak günün yirmi dört saati, kulenin dönme mekanizmasının çalışmasını sağlıyor. Bu şekilde kat sahipleri, sadece karşılarındaki manzara ile kısıtlı kalmıyor ve Dubai’ye 360 derece bakabiliyorlar.

Dubai kenti, ikonik yapıların ve çağ açan mimari tasarımların merkezi haline gelmiş bir yerleşim bölgesi olmasından ötürü, dünyanın ilk dönen kulesine de ev sahipliği yapmaktan oldukça memnun. Ancak inşaat ve mimarlık sektörünün gözbebeği olan Dubai için bile, dünyanın tam 360 derece dönebilen tek kulesi Time Residences bir devrim niteliğinde...

200 eşi görülmemiş apartman dairesine ev sahipliği yapan 30 katlı bu gökdelen, Dubai’nin ikonik “City of Arabia” bölgesinin merkezinde yer alıyor. Yetkililer gökdelenin ağırlığının 80.000 ton olduğunu söylüyorlar. Time Residences’daki apartman daireleri ise oldukça çeşitli. Bir odadan dört odaya kadar dört ayrı yaşam seçeneğinin sunulduğu gökdelende ayrıca tek bir apartman dairesinden oluşan katlar da var. Dairelerin hepsi girişlerinden kablosuz internet ağlarına kadar en son teknolojik olanaklar kullanılarak tasarlanmış.

Çok özel dört odalı dubleks penthouselar ve Time Residences’a özel olarak tasarlanan ve bir nevi gökdelenin imzası olarak lanse edilen beş odalı tripleks süper penthouselar üst katların değişen muhteşem manzarasını gözler önüne seriyor. Her türlü konfor ve gereksinimlerin eksiksiz olarak sahiplerine sunulduğu bu özel daireler, “yaşayan katlar” olarak isimlendiriliyor.


Gökdelende her katta en fazla sekiz daire bulunuyor. Daireler özellikle tabandan tavana cam pencereleri ve kullanıma açık geniş alanlarıyla dikkat çekiyor. Bina tasarımında doğanın dört temel elementi düşünülmüş.

Toprak; binanın 360 derecelik görüntüsü,
Su; açık ve kapalı yüzme havuzları,
Hava; balkonlar,
Ateş; gökdelenin üzerindeki eğlence merkezi, hilal biçimindeki “Moon Lounge”, yine bir ilk olan gökdelenin tepesine inşa edilmiş açık tiyatro.

Dubai’deki arsaların oluşumundan sorumlu olan Tav Singh, bu yeni gökdelenin bölgedeki yaşam tarzını değiştireceğini ve Dubai’nin yeni yüzünün imzası olacağını söyledi. “Dubai’ye yeni bir gökdelen eklemek istemedik. İstediğimiz, hiçbir yerde olmayan yeni bir bina hayal etmekti. Bu gökdelenin yaşam kalitesi ve farkıyla dünyanın en görkemli gökdelenlerinden biri olmasını istedik ve bu amaçla yola çıktık.” dedi.Singh bu gökdelenin lüks hayatın en üst noktasını temsil edeceğini ve yerçekimi ve momentum kanunlarına meydan okuyacağını belirtti. Gökdelenin aynı zamanda gerek bölgede gerekse dünyada, lüks yaşam merkezlerinin standartlarını da değiştireceğine inandığını vurguladı.

Proje, Dubai’deki “City of Arabia” Bölgesi’nin ana tasarımcısı olan ünlü İngiliz mimarlık firması Glenn Howells Architects tarafından tasarlandı. Proje Dubai’nin Kulkarni QS şirketi tarafından gerçekleştirilecek. Gökdelenin dönme mekanizması ünlü İngiliz mühendis Nick Cooper tarafından yapılacak. İnşa çalışmalarına 2007 Haziran ayında başlanacak olan gökdelenin 2009 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Palmer and Turner’ın baş mimarı James Abbott, önümüzdeki aylarda kendilerini oldukça zor günlerin beklediğini söyledi. Abbott aynı zamanda yedi günlük zaman zarfında 360 derecelik bir manzara sunan Time Residences’ın hem mimarlık hem de mühendislik alanında bir röper noktası olacağını sözlerine ekledi.

Orjinal metin için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-ilk-360-derece-donen-gokdeleni-dubaiye-yapilacak_50020.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • artık yapılması gerekiyordu bu binaların. süper bir zeka.yapımı normal binaların yapımından kolay ve insanlar için en ideal bina şekli. bunu hayata geçiren kişiyi gönülden tebrik etmeli... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!