Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın sorunu: Yoksulluk

Prof. Dr. Nusret Ekin tarafından hazırlanarak İstanbul Ticaret Odası tarafından yayımlanan "Türkiye'de İş Piyasasının Yeniden Yapılanması" adlı çalışm

Yapı Dergisi/241rof. Dr. Nusret Ekin tarafından hazırlanarak İstanbul Ticaret Odası tarafından yayımlanan "Türkiye'de İş Piyasasının Yeniden Yapılanması" adlı çalışmada sunulan veriler, dünya çapında bütün toplumların en önemli sorununun işsizlik olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle bilgi çağının değişen teknolojik ve ekonomik yapıları içinde, küreselleşme süreci ile birlikte işsizliğin bütün toplumlarda hızla yayıldığına ve ekonomilerin dikkat çekici sorunlardan birisi haline geldiğine işaret eden araştırma sonuçlarına göre dünya üretiminin yüzde 77'si sanayileşmiş 25 ülke tarafından gerçekleştiriliyor. Üretimde ABD'nin payı yüzde 27'ye ulaşıyor. Dünyanın en zengin 200 kişisinin sahip olduğu toplam servet, yeryüzündeki en yoksul 2.5 milyar insanın toplam gelirinden daha fazla bulunuyor. Bu 200 zenginin 112'si ise ABD'li. Yine ABD'li üç zengin kişinin servetinin toplamı, en yoksul 48 ülkenin GSMH'sından daha fazla.
Araştırma; 89 ülkenin on yılda büyük ölçüde yoksullaştığını, en yoksul 48 ülkenin dünya üretimi ve ticaretinin yalnızca yüzde 1'ine sahip bulunduğunu ortaya koyuyor. Altı milyara yakın dünya nüfusunun bir milyara yakınının işsiz olduğu belirtilen araştırma sonuçlarına göre dünya işgücü yılda yaklaşık 100 milyon artmasına karşın yalnızca 50 milyon kişiye istihdam sağlanabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-sorunu-yoksulluk_358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!