Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın Yıldız Mimarları Sinan’ın Ülkesinde Buluşuyor

XXII. Uluslararası Mimarlık Kongresi 3-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da yapılıyor. Dünya Yıldızlar Karması, İstanbul’a geliyor, yurtdışındaki basın organları Kongre’yi bu sözle veriyorlar. UIA (Union of International Architects) tarafından 1948 yılından bu yana üç yılda bir düzenlenen kongreye 10.000’e yakın mimarın gelmesi bekleniyor.

Hürriyet Gazetesi/Doğan HIZLANedikule Zindanları, bu akşam saat 18.00’de olağanüstü bir törenin mekánı olarak, tarihine bir sayfa daha ekleyecek.

XXII. Uluslararası Mimarlık Kongresi 3-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da yapılıyor. Dünya Yıldızlar Karması, İstanbul’a geliyor, yurtdışındaki basın organları Kongre’yi bu sözle veriyorlar.

UIA (Union of International Architects) tarafından 1948 yılından bu yana üç yılda bir düzenlenen kongreye 10.000’e yakın mimarın gelmesi bekleniyor. Habitat II’den sonra, ülkemizde gerçekleştirilen en yüksek katılımlı kongre olacak.

Birçok yerde söyleşiler yapılacak, sergiler düzenlenecek.

Uluslararası Kongre dolayısıyla Aydın Doğan Vakfı da bu yılın yarışma temasını Kent Mimarisi: Kent Dokusu olarak belirlemişti, kongre günleri sırasında yarışmada ödül kazananlar, sergilenmeye değer görülen eserler İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Binası’nda sergilenecek.

Hürriyet de Mimarlık ve Yaşam adlı özel bir ek çıkardı.

Özellikle uluslararası kongrelerin hazırlanış sürecini gözlemlerken, ben de onlar kadar heyecanlanırım.

Bir zamanlar otel olacak diye hepimizin üzüldüğü Taşkışla Binası’nın her odasında, herkes harıl harıl çalışıyor, konukları iyi ağırlayabilmek için nasıl çalıştıklarını görmeliydiniz.

Kongre Başkanı Süha Özkan ise gazete ve televizyon röportajlarından başını kaldıramıyor.

Gelen mimarlara Türk mimarlığı üzerine bir kitap sunulacak. Modern Turkish Architecture (Modern Türk Mimarisi). Editörlüğünü Renata Hold-Ahmet Evin-Süha Özkan üstlenmişler.

Mimarimizin tarihi dönemeçlerini, mimarlarımızın yaptığı eserlerin özelliklerini bu kitapta bulabilirsiniz.

Yabancılar bu kitaptan, bizim mimarimiz üzerine genel bir bilgi sahibi olacaklardır.

Süha Özkan’ın yazdığı A New Introduction to Modern Turkish Architecture (Modern Türk Mimarisi’ne Yeni Bir Giriş) yazısının başında bir anma var:

Mimarlık dergisi Çevre kurucusu ve editörü Selçuk Batur’un anısına.

İçindeki yazılar sadece mimarların ilgileneceği teknik yazıların çok daha ötesinde bir önem taşıyor. Osmanlı mimarisinin son yıllarından Cumhuriyet dönemi mimarisine kadar çeşitli incelemeler, Osmanlı ve Cumhuriyet kültürünün, mimariye yansıyışını öğrenmek açısından da benim için yararlı kaynak yazılar oldu.

Architecture in Turkey-Around 2000’in (Türkiye’de Mimari) ilk inceleme başlığı, gelen mimarları da bizi de ilgilendirecek bir konu:

Urbanization with (out) Architecture: İstanbul, Ankara, İzmir. Mimariyle ya da mimarisiz diye Türkçe’ye çevrilebilecek ana başlık altındaki yazılar, dünya mimarlarının ilgisinin bize odaklanmalarını sağlayacaktır.

Dilerim bugünlerde yalnız mimarlar değil, şehrini seven herkes bu kongre süresince, mimarlığın önemini düşünsün.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-yildiz-mimarlari-sinanin-ulkesinde-bulusuyor_58348.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!