Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyayı Batıranlar Hesap Veriyor!

ABD'de yaşanan ekonomik krizin baş aktörleri olarak değerlendirilen Citigroup, Merrill Lynch ve Countrywide şirketlerinin eski ve mevcut yöneticileri, Temsilciler Meclisi Denetleme Komitesi'nde ifade verdi.

Sabah Gazetesibr/>

ABD'de yaşanan ekonomik krizin baş aktörleri olarak değerlendirilen Citigroup, Merrill Lynch ve Countrywide şirketlerinin eski ve mevcut yöneticileri, Temsilciler Meclisi Denetleme Komitesi'nde ifade verdi. Komite, patronlardan şirketlerinin içerisinde bulunduğu mortgage sektöründe kısa sürede yaklaşık 160 milyar dolarlık zarar oluşurken kendilerinin olup da milyonlarca dolar tazminat alarak emekli olabildiklerini açıklamalarını istedi.

Ancak Komite'nin sorgulaması esnasında Eski Citigroup CEO'su Charles Prince, Eski Merrill Lynch CEO'su Stanley O'Neil ve Countywide CEO'su Angelo Mozilo'nun tüm suçlamaları geri çevirerek hem patlak veren krizle bir ilgileri olmadığını söylemeleri ve hem de aldıkları rekor tazminat miktarlarının 'adil' olduğunu ileri sürmeleri Komite üyeleri arasında büyük şaşkınlık yarattı.

"İnsanları ev sahibi yaptım"

Komitenin Demokrat Partili Başkanı Henry Waxman, patronların kıyasıya sorgulandığı oturum açılışında yaptığı konuşmada ülkenin içerisinde bulunduğu iki farklı ekonomik dünyaya işaret ederek, "Birçok Amerikalı iş dünyasında yaptığı hataların sonuçlarını ekonomik olarak öder. Ancak görünen o ki üst düzey yöneticilerimiz bu kuralların dışında yaşıyor" dedi. ABD'nin en büyük mortgage şirketi Counrtywide'ın aynı zamanda kurucusu olan Mozilo sorgulama esnasında şirketini "Amerikan rüyasını" gerçekleştirmek için kurduğunu belirterek, "Şirketimi ortağım David Loeb ile birlikte New York'taki evimin mutfağında kurdum. Amacım insanları mutlu etmekti. Aldığım prim ve ücretlerin ise çabamın karşılığı olduğunu düşünüyorum." dedi.


Charles Prince Citigroup eski CEO'su bankayı büyüttüğünü aldığı parayı da hak ettiğini belirterek, "Benim hiç suçum yok" yanıtını verdi.

Richard Parson Citigroup Eski Yön Kur. Üyesi ve aynı zamanda Time Warner'ın da Yönetim Kurulu Başkanı Parson suçlamaları kabul etmedi.

Stanley O'neal Eski Merrill Lynch CEO'su sıfırdan tepeye yükseldiğini sürekli tekrar etti ve "Riskli kâğıtlara yatırım yapan ben değildim" dedi.

John Finnegan Eski Merrill Lynch Yön Kurulu üyesi Fınnegan tıpkı CEO O'Neal gibi bankanın krize neden olacak bir işlem yapmadığını savundu.

Angelo Mozilo Krizde adı en sık duyulan CEO da Countrywide kurumununki oldu. Mozilo, "Ben insanları ev sahibi yaptım. Bunun neresi yanlış" dedi.

"Her cent'i hak ettim"

ABD'NİN en büyük bankası olarak bilinen Citigroup'un eski CEO'su Charles Prince da yaşanan krizle herhangi bir ilgisi olmadığını ileri sürdü. İstifasının ardından 40 milyon dolar tazminat alan ve gelecek 5 yıl süresince bankada devam eden görevlerinden dolayı yıllık 1.5 milyon dolar ödenecek olan Prince, kendisine yapılan tüm ödemelerin 'adil' olduğunu söyledi. Yönetimi döneminde hissedarlarla ilişkileri yüksek seviyede tutup bankayı hızla büyüttüğüne işaret eden Prince, "Tüm bu başarıların bir karşılığı olmalı. Ayrıca insanın tüm hayatını vakfettiği bir kurumdan ayrılması da hiç kolay değil" dedi.

'Dedem köleydi, ben de çok çalışarak yükseldim'

Eski Merrill Lynch CEO'su Stanley O'Neil ise bankası geçen sene 24 milyar dolar zarar yazmasına karşılık 161 milyon dolar alarak "emekliye" ayrıldı. O'Neil'in sorulara verdiği cevap oldukça ilgi çekici oldu: "Banka beni kovmadı. Kendi isteğimle ayrıldığım için kurumsal uygulama gereği emeklilik paketi alma hakkım doğdu. Benim dedem James O'Neil 1891 yılında bu ülkede köle olarak doğdu. Ben kişisel gayretim sayesinde yükselme fırsatını yakaladım. Kazandığım paralar sektörde ödenen ücretlere bakılarak yapıldı. Bu konuda özel bir talebim olmadı. Krize gelince ben bankanın yüksek riskli kâğıtlarla olan işlemlerini yürütmedim. Bu konuda suçun bana yüklenmesi haksızlık" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyayi-batiranlar-hesap-veriyor_60178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!