Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyayı Çelik Sıkıntısı Bekliyor

Dünya Çelik Dinamikleri isimli danışmanlık şirketi, çelik talebinin artması ve Çin'de tüketimin büyük oranlara ulaşması nedeniyle önümüzdeki yıl çe

Dünyab>Dünya Çelik Dinamikleri isimli danışmanlık şirketi, çelik talebinin artması ve Çin'de tüketimin büyük oranlara ulaşması nedeniyle önümüzdeki yıl çelik sıkıntısı yaşanabileceği uyarısında bulundu. Dünya Çelik Dinamikleri, gelecek yılın ilk çeyreğinde çelik sıkıntısı doğma olasılığını yüzde 85 olarak görüyor.
Dünyada çelik sıkıntısı yaşanacağı tahmin ediliyor. Dünya Çelik Dinamikleri isimli danışmanlık şirketi, çelik talebinin artması ve Çin'de tüketimin büyük oranlara ulaşması nedeniyle önümüzdeki yıl çelik sıkıntısı yaşanabileceği uyarısında bulundu. Dünya Çelik Dinamikleri, gelecek yılın ilk çeyreğinde çelik sıkıntısı doğma olasılığını yüzde 85 olarak görüyor.

Geçen yıl çelik fiyatları artarken, sektördeki kârlılık beklentileri de arttı. Amerikan danışmanlık şirketi tarafından incelenen 35 büyük küresel çelik üreticisinin faiz, vergi, fiyat kırılması ve amortisman öncesi kazançlarının 2002 yılına kıyasla yüzde 10 oranında artması bekleniyor.

Yatırımcılar da bunun farkında. Borsaya açık çelik şirketlerinin hisseleri dünya genelinde, bu yıl yüzde 40 oranında bir artış gösterdi. Artış, 2000 sonlarındaki düşük bir noktadan beri yüzde 150 oldu.

Bu yıl iyi performans gösteren çelik şirketi hisseleri arasında Hintli çelik tekeli Lakshmi Mittal tarafından kontrol edilen Hollanda merkezli Ispat'ınkiler de vardı. Ispat'ın hisseleri, ocaktan beri yüzde 128 oranında arttı.

Benzer şekilde Rus çelik üreticisi Severstal'ın hisseleri yüzde 94 oranında artarken, en büyük Japon çelik şirketi JFE hisselerinde yüzde 70'lik bir artış görüldü.

Hisselerde meydana gelen değer artışında, sektördeki birleşme dalgasının yarattığı büyük ölçekli şirketlerin fiyatlandırma üstündeki kontrolünün artması da etkili oldu.

WTO'dan ABD'ye darbe

Diğer yandan, Dünya Ticaret Örgütü (WTO), ABD'nin, geçen yıl uygulamaya koyduğu ithal çeliğe gümrük vergisi uygulanması kararının, uluslararası ticaret kurallarına aykırı olduğuna ilişkin nihai kararını verdi.

ABD yönetimi, üç yıllık bir süreç için yerli üreticileri korumak amacıyla, ithal çeliğe, yüzde 30'a kadar varan gümrük vergisi uygulama kararı almıştı. Avrupa Birliği ve diğer bazı ülkeler de, bu kararı kaldırmaması halinde, ABD'ye, müeyyide uygulama uyarısında bulunmuşlardı. Karara ilişkin açıklamanın, bugün yapılması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyayi-celik-sikintisi-bekliyor_7262.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!