Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyayı Müzik Kurtaracak

İnsan eliyle giderek bozulan doğa için atılan çığlıklar çoğalıyor. “Doğa İçin Çal” da müziğin evrenselliğinden yola çıkarak doğa bilincine işaret ediyor. Nasıl mı? İnternette görmüş ve dinlemişsinizdir 45 ayrı müzisyen tarafından seslendirilen “Divane Âşık Gibi” adlı türküyü. İşte bu türkü doğayı korumak için örgütlenen derneklere gönüllü bir

Cumhuriyet DERGİ
Dünyayı Müzik Kurtaracak

İnsan eliyle giderek bozulan doğa için atılan çığlıklar çoğalıyor. Tüm dünyada eylemler yapılıyor, çevre duyarlılığını arttırmak için etkinlikler düzenleniyor. Türkiye’de ise çevre bilincinin henüz çok gelişmiş olmadığını kendimize itiraf etmek zorundayız. En son yaşadığımız sel felaketinin de doğaya verilen zararın kaçınılmaz sonucu olduğunu biliyoruz. Bedeli çok ağır olsa da bu olay bir kez daha doğayla uyumlu bir ilişki yaratılması gerektiğini hatırlattı. “Doğa İçin Çal” da müziğin evrenselliğinden yola çıkarak doğa bilincine işaret ediyor. Nasıl mı? İnternette görmüş ve dinlemişsinizdir 45 ayrı müzisyen tarafından seslendirilen “Divane Âşık Gibi” adlı türküyü. İşte bu türkü doğayı korumak için örgütlenen derneklere gönüllü bir katkı için söylendi. Projenin sahibi Fırat Çavaş’la “Doğa İçin Çal”ı konuştuk.

Videoyu görmemiş olanlar için biraz anlatmak daha doğru. Divane Âşık Gibi gerçekten bilmeyeninin, sevmeyeninin olmadığı bir türkü. Türkünün her bölümünü farklı bir sesten duyuyorsunuz, hiç alışılmadık enstrümanlar eşlik ediyor seslendirenlere. Kimi zaman kemençe, kimi zaman saksafon giriyor devreye. Farklı seslere farklı yorumlar eklemleniyor, herkesin bildiği anonim türkü bir caz parçası oluyor, bir rock. Fikir yeni değil aslında. Daha önce “Stand By Me” şarkısını aynı şekilde seslendiren “Playing For Change” ekibinin. Çavaş, proje şekilllendiğinde kendilerine e-posta atmış, izin istemiş. İzin çıkmış, üstelik çok da sevinmişler. Onlara klibi gönderdiklerinde facebook hayran sayfalarına eklemişler, bu şekilde yurtdışında da pek çok kez izlenmiş. Hatta işin ilginç yanı sözlerini anlamasalar da yabancı izleyenler de çok duygulanmış. Doğa İçin Çal projesinin yarı sahibi ise Çavaş’ın annesi. Yarı sahibi dememizin nedeni, annesi Vildan Özfenerci’nin şu an yaklaşık 55 bin üyesi bulunan ağaçlar.net sitesinin sahibi olması. Ağaçlar.net bir nevi gönüllü çevre bilgisi paylaşımı sitesi. Saksısında çiçek yetiştiren de orada, profesyoneller de. Çavaş, annesinin kurduğu sitenin potansiyelini görünce, kendisi de doğaya destek verecek bir proje geliştirmeye karar verdiğini söylüyor. Projenin isim annesi de Vildan Özfenerci, üstelik logosunun yaratıcısı da.

Video ilk olarak internette, sonra da televizyon ekranlarında görüldü. Şu an bildiğiniz bütün sosyal mecralarda paylaşılıyor. Greenpeace, Doğa Derneği, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği, Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu, Karadeniz Çevrecileri, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (Çekül), Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği de projenin destekçileri arasında yer alıyor.

Çavaş, “Biz müzikle insanların dikkatini doğaya çekmek istiyoruz. Biz, insanların duyarlılığını arttırmak için bir işaret parmağıyız. Müzik de sanatın tüm dalları da doğadan besleniyor. Doğayı umursamamamız imkânsız” diyor. 45 müzisyen nasıl seçildi diye merak ediyoruz. Birkaçı haricinde hepsi Çavaş’ın arkadaşı. Murat Evgin, Aslı, Cem Şengör gibi müzisyenlerle de video çekimi sırasında tanışmışlar. Videoyu izledikten sonra “ben de katılayım” diyen pek çok müzisyen de olmuş.

İkinci projede farklı isimler olacak. Söylenecek parçanın ne olduğu şimdilik belli değil, yine bir türkü olabilir ya da yeni bir beste. Çavaş, “Çok fazla doğayla ilgili türkü ya da şarkı yok. Çocukların da söyleyebileceği. Böyle bir şey yapabiliriz” diyor.

Aslında ilk videonun çekilmesi öncesinde katılmaları için birkaç ünlü müzisyene teklif götürmüş ancak aldığı yanıt “başka hangi ünlüler olacak” sorusu olmuş. “Kabul etmediler sonuçta ama duyulduktan sonra da biz neden katılmadık diye bir sürü e-posta gönderdiler” diyor.

Kendi imkânlarıyla hazırladıkları projenin devamı için aslında sponsora da ihtiyaçları var. İnsani altyapısı var projenin ancak teknik malzemeleri yok. Çevre derneklerinin logolarını kullandıkları için para almamaları bile çok dikkat çekmiş. Çoğu dernek inanmamış karşılığında hiçbir şey istemediklerine. Oysa onların derdi para kazanmak değil, çevreye kazandırmak. Başka şehirlerden gelen Doğa İçin Çal’ın farklı ayakları olma teklifleri de bunun kanıtı olsa gerek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyayi-muzik-kurtaracak_73881.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!