Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Edirne Havaalanı

Fotoğrafa bakınca hayvanların su içtiği gölet ve doğal bir arazi görünüyor ama değil... Çünkü burası Edirne Havaalanı... İnşaatına 8 yıl önce başlanan ve 565 milyar lira harcanıp, yarım bırakılan Edirne Havaalanı...

Hürriyetimotoğrafa bakınca hayvanların su içtiği gölet ve doğal bir arazi görünüyor ama değil... Çünkü burası Edirne Havaalanı... İnşaatına 8 yıl önce başlanan ve 565 milyar lira harcanıp, yarım bırakılan Edirne Havaalanı...

EDİRNE’nin Süloğlu İlçesi’ne bağlı Demirhanlı Köyü yakınında yapımına 8 yıl önce başlanan Edirne Havaalanı bir türlü tamamlanamadı. İnşaatı için 565 milyar lira harcanıp yarım bırakılan pistte şimdi inekler otluyor.

Demirhanlı Köyü sınırları içinde Ulaştırma Bakanlığı tarafından 25 Eylül 1997 tarihinde havaalanı yapılması kararlaştırıldı. Açılan ihaleyi, Öztürkler İnşaat Sanayii ve Ticaret A.Ş., 565 milyar lira bedelle kazandı. Projede, 16 Ekim 1997 tarihinde başlanan havaalanı inşaatının 16 Ekim 1999 taihine kadar bitirilmesi planlandı. Projeye göre, inşaata önce 2 bin 105 metrelik pistin yapımıyla başlandı. Tamamlandığında 100 kişilik uçakların inip kalkmasına olanak sağlayacak stol tipi havaalanı olması planlandı. Ancak 20 Eylül 1999 tarihine kadar sadece pist için dolgu yapımı tamamlandı. Ardından bütün inşaat durdu.

BİNA BİLE YOK

Demirhanlı Köyü Muhtarı Sadullah Biçen, pistin atıl durumda olduğunu, üzerinde hayvanların otladığını belirterek, ‘Bildiğim kadarıyla 400 milyarın üzerinde yatırım yapıldı. Havaalanı yapılacak diye, köye ait ariziye İl Özel İdare el koydu. Yıllardır bitirilemeyen inşaat alanını mera olarak kullanıyoruz. Gürültü olur, çöp olur diye köylü havaalanı yapılmasını istemiyor ama belki işsiz gençlere iş imkanı olur’ dedi.

Demirhanlı Köyü Spor Kulübü Başkanı Fehmi Balıkçı da ‘Meramız çok güzeldi ama bozdular. Kendilerine rant sağladılar. Prefabrik binalar yaptılar. Şimdi binası bile kalmadı, hayvanlara otlak oldu. Büyükbaş hayvanları buraya getiriyoruz. Yatırıma yazık, günah’ diye konuştu.

Temele ilk harcı atmıştı

İnşaatın temelinin atıldığı gün düzenlenen törende ilk harcı dönemin Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir’in koyduğu havaalanı pist inşaatına 1999 yılından beri tek bir çivi bile çakılmadı. 100 kişilik uçakların inmesi için planlanan pist, şimdi büyükbaş hayvanların otlama alanı oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/edirne-havaalani_30091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!