Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Edirne-İzmir Yolundaki Uzunköprü Kurtarılacak

Sultan İkinci Murat tarafından yapılan Uzunköprü’nün yanına, duble yol geçecek şekilde yeni bir köprü yapılacak. Edirne Milletvekili Prof. Dr.

Zaman
Edirne-İzmir Yolundaki Uzunköprü Kurtarılacak

b>Sultan İkinci Murat tarafından yapılan Uzunköprü’nün yanına, duble yol geçecek şekilde yeni bir köprü yapılacak. Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, yeni köprünün 2005 yılı yatırım programına alındığını açıkladı.

Uzunköprü’nün kurtarılması ve yeni bir köprü yapılması için geliştirilen projeyi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın da desteklediğini ifade eden Budak, “Köprü projesi 2005 yılı yatırım programına alındı. Toplam bedeli 20 trilyon lira olan duble geçişli yeni köprünün zemin sondaj ve inceleme çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak.” dedi.

Budak, bu çalışmayı takiben Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından haziran ayına kadar önce proje ihalesi ve ardından inşaat ihalesi yapılarak inşaat çalışmalarına başlanacağını, yeni köprünün 2-3 yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacağını kaydetti. Budak, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilere yer verdi: “Uzunköprü, 500 yılı aşan yaşına rağmen hâlâ Edirne-İzmir Devlet Karayolu’nun yükünü çekmektedir. Osmanlı padişahı Sultan 2. Murat tarafından yaptırılan eser, 1392 metrelik boyuyla dünyanın en uzun tarihî taş köprülerinden biridir. Yıllardır yoğun bir şekilde kullanılan köprüde altı yıl önce yapılan hasar tespit çalışmalarında, ana taşıyıcı kemerlerdeki kilit taşlarının döküldüğü ve muhtemel bir çökme sonucu Kapıkule-Edirne-Çanakkale-İzmir güzergâhının kapanabileceği sonucuna varıldı. Bunun üzerine 1999’da hazırlanan Acil Eylem Planı’nda, yeni bir köprü yapılarak Uzunköprü’nün tarihî eser olarak korunması öngörüldü. Ancak proje bugüne kadar ödenek yokluğu nedeniyle hayata geçirilemedi.”

Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar neticesinde yeni bir köprü için proje geliştirdiklerini anlatan Budak, “Tüm bu ön hazırlık çalışmalarını takiben projenin ödenek olarak onaylanması ve 2005 yılı yatırım programına alınması için Maliye Bakanımız ile birkaç defa toplantı yaptık. Edirne seyahatimiz esnasında da Sayın Başbakanımıza, birlikte bindiğimiz helikopterle Uzunköprü üzerinden uçarak köprü ile ilgili projenin ayrıntılarını dile getirdim.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/edirne-izmir-yolundaki-uzunkopru-kurtarilacak_23090.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!