Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Edirne Üç Şerefeli Camii İçin 1 Trilyon Lira Ödenek Ayrıldı

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Hasan Çetinkaya, Osmanlı döneminin Edirne’de ayakta kalan en ünlü eserlerinden biri olan ve kubbelerinde her an çökme tehlikesi bulunan Üç Şerefeli Cami’nin kurtarılması için 1 trilyon liralık ödenek çıkartıldığını söyledi.

Zamanb>Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Hasan Çetinkaya, Osmanlı döneminin Edirne’de ayakta kalan en ünlü eserlerinden biri olan ve kubbelerinde her an çökme tehlikesi bulunan Üç Şerefeli Cami’nin kurtarılması için 1 trilyon liralık ödenek çıkartıldığını söyledi.

Restorasyon çalışmalarına en kısa zamanda başlanacağını ifade eden Hasan Çetinkaya, Cihan muhabirine açıklamalarda bulundu. Çetinkaya, “Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapan Edirne’de erken Osmanlı döneminin ayakta kalan en ünlü eserlerinden biri olan Üç Şerefeli Cami için İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yapı ve Deprem Uygulama Araştırma Merkezi tarafından rapor hazırlattık. İTÜ’nün raporuna göre, tarihî camide etüt çalışması olmadan gelişigüzel yapılan kum dolgu nedeniyle cami avlusunun orijinal kotunu kaybettiği ortaya çıktı. Bu ise caminin giriş kapısı önünde su birikmesine sebep olmakta. Ayrıca revak kubbelerini destekleyen sütunlar ile kemerlerde aşırı deformasyonlar tespit edildi.” diye konuştu. Açılan araştırma çukurlarında, 1,5 metre derinlikte yeraltı suyu ile karşılaşıldığını anlatan Çetinkaya, şunları kaydetti: “Temel tabanında biriken suların zemini yumuşattığı ve beden duvarlarında dışa doğru dönmeleri arttırdığı, cami duvarlarında ıslanmaya ve rutubete sebep olduğu görüldü. Biz de durumu Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ilettik. Tarihî camiyi kurtarmak için ilk etapta 1 trilyon lira ödenek ayrıldı. Camiye ilk olarak temel takviyesi yapacağız.”

Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinde 9 tarihî eserin restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirten Hasan Çetinkaya, “Restorasyon çalışmaları süren Saatli Medrese için şu ana kadar 869 milyar, Süle Çelebi Camii için 694 milyar, Saray Hamamı ve Taş Odaları için 902 milyar, Muradiye Camii için 996 milyar, Selçuk Hatun Camii içi 480 milyar, Hıdırlık-Bademlik Mescidi için 293 milyar, 2. Beyazıt Camii için ise 911 milyar lira para harcandı. Bu eserlerin 2005 yılı içinde tamamlanması için 3 trilyon 920 milyar liralık ödeneğe ihtiyaç var.” diye konuştu. Ayrıca 14 tarihî eserin restorasyon çalışmaları için hazır beklediğini vurgulayan Çetinkaya, “Bu eserler için Devlet Planlama Teşkilatı’ndan yatırıma esas olmak üzere numara alındı. Röleve, restorasyon ve restülisyon proje ihaleleri yapıldıktan sonra kurul kararı alınacak.” şeklinde konuştu. Restorasyonuna başlayan projeler ise şöyle: Taşlık Cami, Bedesten Çarşısı, Lari Camii, II. Beyazıt Camii avlusu ve Tabhaneleri, Ayşekadın Camii, Gülbahar Hatun Camii, Eski Camii, Tütünsüz baba Türbesi, Dar’ül Kurra Medresesi, Süleymaniye Camii, Alaca Mustafa Paşa Camii, Gazi Hoca Camii, Yıldırım Beyazıt Camii, Dar’ül Hadis Camii, Kadı Camii, Gazi Süleyman Paşa Camii.

Sadece bir minaresinde 3 şerefe bulunuyor

Sultan II. Murat tarafından 1437-1448 yılları arasında şehir merkezine yaptırılan camide biri 3, biri 2 ve diğer ikisi birer şerefeli olmak üzere 4 minaresi bulunuyor. Caminin şadırvanlı avlusu, Osmanlı mimarisindeki ilk örnek olmasına rağmen tasarımı ve ayrıntılarıyla büyük bir ustalık sergiliyor. Avlunun revak kubbelerinin kalem işleri, Bursa Yeşil Camii'den sonra en eski örnekler olarak bilinir.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/edirne-uc-serefeli-camii-icin-1-trilyon-lira-odenek-ayrildi_25400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!