Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Efes’te Türkiye’nin Dediği Oldu

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından sürdürülen Efes arkeolojik kazı başkanlığına önerilen Doç. Dr. Sabine Ladstatter’e Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın itirazı sonuç verdi. Avusturya kazı başkanlığına Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Johannes Koder’i önerdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca olumlu karşılanan Koder için Bakanlar

Milliyet GazetesiAvusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından sürdürülen Efes arkeolojik kazı başkanlığına önerilen Doç. Dr. Sabine Ladstatter’e Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın itirazı sonuç verdi. Avusturya kazı başkanlığına Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Johannes Koder’i önerdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca olumlu karşılanan Koder için Bakanlar Kurulu kararı bekleniyor.

Bakanlıktan itiraz

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü 1895 yılından bu yana İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içinde kalan Efes antik kentinde arkeoloji kazıları sürdürüyor. Avusturya Cumhuriyeti Sayıştay Kurumu’nun (Österreichisches Rechnungshof) geçen yıl sonunda Efes kazılarıyla ilgili yaptığı mali ve idari inceleme sonucunda Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ve Efes Arkeoloji Kazıları Başkanı Prof. Dr. Fritz Krinzinger görevden alınmıştı.

Krinzinger’in görevden uzaklaştırılması üzerine kazı başkanlığı görevine Doç. Dr. Sabine Ladstatter seçilmiş, ancak Türk Dışişleri Bakanlığı bu ismi kabul etmemişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı da Ladstatter’i seramik uzmanı olması ve akademik yetersizliği nedeniyle kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ise 10 aday arasından Ladstatter’in isminin belirlendiğini belirterek ısrar etmişti. Bakanlık yeni isim belirlenmeden kazı izni vermeyeceğini belirtince, Avusturya, yeni bir isim belirledi.

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Başkanlığı’nı yürüten Prof. Dr. Johannes Koder, kazı başkanlığına aday oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yeni isme sıcak bakıyor. Ancak arkeolojik kazı izinleri Bakanlar Kurulu kararıyla verildiğinden, bu kararın çıkması bekleniyor. Kazı başkanlığı reddedilen Doç. Dr. Sabine Ladstatter ise Koder’in iki yardımcısından biri oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/efeste-turkiyenin-dedigi-oldu_61677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!