Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ege Seramik Doğalgazla Birlikte Zarardan Kurtuldu

İbrahim Polat Holding Başkan Yardımcısı Adnan Polat, “LPG yerine, doğalgazla üretime geçtiklerinden beri, “Zarar bilançosundan kurtulduklarını” söy

Ticaretb>İbrahim Polat Holding Başkan Yardımcısı Adnan Polat, “LPG yerine, doğalgazla üretime geçtiklerinden beri, “Zarar bilançosundan kurtulduklarını” söyledi.

Ege Seramik’in, 2.5 yıldır süren zarar bilançolarından kurtulduğunu açıklayan Holding Başkan Yardımcısı Adnan Polat, “Krizler yüzünden hayallerim yıkıldı. Ancak, yine de İstanbul yaklaşımına yaklaşmadan ayağa kalktık, eski kârlı günlere geri döndük” dedi.

Tam kapasite ihracata çalıştıklarını belirten Polat, “Nakit akış dengesi oturana kadar, yeni yatırıma gitmeyeceklerini” belirtti ve şunları söyledi:

“Çok zor günler geçirdik ama başkaları gibi İstanbul yaklaşımına yaklaşmadan ayağa kalktık. Eski kârlı günlere döndük.

Altı aylık bilançolarımızda kâr olacak. Ege Seramik’in 50 milyon dolar borcu var. Bu borç, ödenebilir bir yapıya kavuştu. Biz şu anda ful kapasite çalışıyoruz. Satışlarımız çok iyi gidiyor.

Borçlarımızı ödüyoruz. 1 ay içinde Ege Seramik’in nakit akış sorunu kalmayacak. Mali yapı dört dörtlük hale gelmeden de yeni büyük yatırım düşünmüyoruz. Çünkü, krediyle, borçla iş bu ülkede çok riskli. Hiç hesapta olmayan maliyetler çıkıyor.”

Seramik sektöründe en büyük sorunun, doğalgaz kullanamayan ve LPG ile üretim yapmak zorunda kalan fabrikaların yüksek maliyetle karşılaşması olduğunu hatırlayan Adnan Polat, “Şu anda biz de dahil olmak üzere, seramik sektörü en büyük sıkıntısını aşmış durumda. Bütün derdimiz doğalgaz ile LPG dengesizliğiydi.

Bu dengesizlik olmasaydı, biz krizi hiç yaşamaz, aşardık. 1 Temmuz 2002 ile 31 Aralık 2002 doğalgaz LPG farkını hesapladık. Eğer bu tarihlerde LPG ile üretim yapsaydık, tam olarak 6 ayda 20.5 trilyon lira ek maliyetimiz olacaktı. Biz bunu, 5 tane altı aylık dönemler için yaşadık.

Ek maliyeti 5 ile çarptığımızda, karşımıza 100 trilyon liralık bir ek maliyet çıkıyor. Biz bunu ödemişiz.

Krizlerden önce Ege Seramik için, çok büyük global hedefler koymuştum. Kriz öncesi dünyanın en büyük sekizinci üreticisiydim. Dünya markası olmak için ABD’de, Rusya’da ve Çin’de üretim yapacaktık. Amacım da dünyada birinci olmaktı.

Krizlerden sonra hayallerim yıkıldı. Birinci olmayı hayal ederken, dünyanın en büyükleri liginde sekizincilikten 18’inciliğe düştüm. Kriz olmasaydı, 2010’dan önce 1 milyar dolarlık ciro hedefliyordum. Şimdi düşünemiyoruz. Ama hayallerim yıkılsa da inatçıyız ve yolumuza devam edeceğiz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ege-seramik-dogalgazla-birlikte-zarardan-kurtuldu_5012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!