Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ege'de Yeşil Seferberlik

Ege’nin dört bir yanında; doğa tutkunları, belediyeler, resmi kurum ve kuruluşlar, ilgili dernek ve vakıflar yarınlara daha yaşanılır bir dünya bırakmak için var güçleriyle çalışıyor, çorak arazileri fidanlarla donatıyor.

Milliyet Gazetesi
Ege'de Yeşil Seferberlik

Ege’nin dört bir yanında; doğa tutkunları, belediyeler, resmi kurum ve kuruluşlar, ilgili dernek ve vakıflar yarınlara daha yaşanılır bir dünya bırakmak için var güçleriyle çalışıyor, çorak arazileri fidanlarla donatıyor.

Büyükşehir’den Çiğli atağı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Balatçık Mahallesi’nde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden devraldığı 140 bin metrekarelik araziyi yeşille buluşturuyor. Büyükşehir, özellikle son 5 yılda gerçekleştirdiği yeşil alan düzenlemeleriyle kente yeni akciğerler kazandırdı.

Büyükşehir Belediyesi son olarak, Çiğli Balatçık Mahallesi’nde Evka-5’in yanında Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait olan 140 bin metrekare büyüklüğündeki arsayı yeşil alana dönüştürmek üzere devraldı. Ağaçlandırma şartlı olarak tahsis edilen arazide, Ekim 2008’de başlayan çalışmalar, tamamlanma aşamasına geldi.

Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri, arazide önce temizlik yaparak, mevcut yıpranmış bitki örtüsünü kaldırdı. Toprağı 80 santimetre derinliğinde işleyen ekipler, eğimin çok olduğu yerlerde de toprak kaymasını engellemek için teraslama yaptı. Ekipler, araziden geçen derenin içine yağışlı havalarda toprağın kayarak çevreye zarar vermesini engellemek için de altı ayrı taş duvar inşa etti. Çevresinin tel örgüyle koruma altına alınmasının ardından, ağaçlandırma çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 11 bin ağaç ve çalı dikildi. Son aşamaya gelindiğini, Çiğli’nin yeni ve büyük ölçekli yeşil örtüye kavuşacağını bildirildi.

Çevreci destek

Karşıyaka Örnekköy’de faaliyete geçen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı İzmir İş Eğitim Merkezi’nin bahçesi, TAKEV Okulları’nın yaptığı bin fidanlık bağışla Ege Orman Vakfı’nca yeşillendirildi. Çalışmalara, minik TAKEV’liler de destek verdi, fidanları toprakla buluşturdu, can sularını verdi. Merkezde engelliler eğitim görüyor, atölyelerde üretim yapıyor.

Fidanlar toprakla buluştu

Çanakkale’nin Çan İlçesi’ne bağlı Tepeköy’de, Orman Haftası etkinlikleri kapsamında 100 çam fidanı dikildi. Çan Anadolu Lisesi öncülüğü’ndeki projeye, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çan Orman İşletme Müdürlüğü de destek verdi. Fidan dikiminin ardından, katılımcılara, pilav ve ayran ikram edildi. Törene; Kaymakam Hasan Gözen, AKP’li Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel, Çan Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç, daire ve okul müdürleriyle öğrenciler katıldı.

Zeytinler orman oldu

Tansaş mağazalarında, Ege Orman Vakfı’nca hazırlanan, yarım kiloluk 21 bin 160 kavanoz zeytin satıldı. Her biri için bir fidan dikme sözü verildi. Vakıf, Torbalı Arslanlar Ağaçlandırma Sahası’na 21 bin 160 fidan dikti. Aynı bölgede, çeşitli kişi ve kurumların bağışladığı toplam 215 bin kızılçam, fıstıkçamı ve servi fidanı da toprakla buluşturuldu.

Urla’ya bin fıstık çamı

TEMA Urla Temsilciliği gönüllüleri, Urla Orman İşletme Müdürlüğü’nün ve Urla Belediyesi’nin yardımlarıyla, Kuşçular’da yangın nedeniyle yok olan ormanlık alana bin çam fidanı dikti. Doğaseverler, Savaş Kayalı, Orman İşletme Müdürlüğü‘nden Özgür Erciyas, Belediye Park ve Bahçeler Sorumlusu Aylin Boğatimur, fidanları birlikte dikti.

Denizli’de yollara kenar süsü

Denizli İl Özel İdaresi’nce başlatılan ağaçlandırma seferberliği kapsamında, şehirlerarası yolların kenarlarına 14 bin kızılçam, sedir, çınar, kara selvi ve fıstık çamı dikildi. Geçen yıl başlatılan kampanyaya; Denizli Valiliği, İl Özel İdaresi, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ile Çevre ve  Orman Müdürlüğü destek verdi. Ağaçlandırma çalışmalarının devam edeceği bildirildi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/egede-yesil-seferberlik_68019.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!