Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eğirdir'in 'Altınkum'u 'Kömürkum'a Dönüştü

Eğirdir Gölü'nde sarı ve parıldayan görüntüsüyle altına benzetilen Altınkum Plajı'ndaki kumlar kararmaya başladı.

yapi.com.tr
Eğirdir'in 'Altınkum'u 'Kömürkum'a Dönüştü

Eğirdir Gölü'nde uzun yıllar birçok araştırma yapan, göldeki ciddi kirlilik ve su kaybı sorunlarını gündeme getiren TTKD bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, bölgedeki popüler Altınkum Plajı'ndaki kumulların son günlerde kararmaya başladığına dikkat çekti.

DHA’da yer alan habere göre; plajın altın renkli kumullarının 'kömürkum'a dönüşmeye başladığını belirten Dr. Kesici, "İçme suyu kaynağı olan doğal gölümüz Eğirdir Gölü ve kıyıları, çok sayıda yasa ve yönetmelikle koruma altında olmasına rağmen çok ciddi sorunlarla karşı karşıya. Göl, kuruma tehlikesinin yanı sıra kirlilik, kıyı işgalleri ve biyolojik çeşitlilik kayıplarıyla, içme suyu ve doğal göl özelliğini ve güzelliğini kaybetmektedir." dedi.

Plaj ve göle kömür atıkları karışıyor
Plaja çok yakın bir alana ve göle, etrafındaki yerleşim alanlarındaki yanmış kömür atıklarının bırakıldığını aktaran Dr. Kesici, "Plaj çevresinde kalorifer kullanılan site tarzı çok sayıda yerleşim alanı var. Buralardaki kömür atıkları plaja yakın atık depolama alanına bırakılıyor. Buradan da yağış ve rüzgarlarla hem plaja hem suya karışıyor. Su içinde de cüruf dediğimiz kömür atıklarına rastladık." diye konuştu.

'Altınkum mavi bayraklı plajdı'
Göle yüzmek için gelenlerin en çok tercih ettiği plaj olan Altınkum'un, rengi ve parıltısıyla benzetildiği altından adını aldığını belirten Dr. Kesici, "Adeta her biri aynı büyüklükteki doğal kuma sahip olmasıyla ünlü plajı, yüzyıllardır insanlar rekreasyon ve kum banyosu (sağlık), yüzme, piknik, kamp alanı olarak değerlendirmektedir. Altınkum Plajı, turizm sektöründe ayrı yeri olan ve 2044 yılında mavi bayrakla ödüllendirilmiş bir plajdı. Uzun yıllardır göl ve kıyılarının kirliliği nedeniyle 10 yılı aşkın süredir ilkelerine uymadığı için mavi bayrak da artık verilmiyor." dedi.