Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EİD İnşaat Irak'ta 90 Milyon Dolarlık Boru Hattı İşi Aldı

Irak başta olmak üzere Ortadoğu ve Rusya pazarında faaliyet gösteren enerji ve müteahhitlik şirketi EİD İnşaat, Irak'ta 90 milyon dolar değerinde boru hattı inşaatına başladı. EİD, Exxon Mobile şirketi için inşa edeceği 120 kilometre uzunluğundaki boru hattını 1 yıl içinde teslim edecek.

yapi.com.tr
EİD İnşaat Irak'ta 90 Milyon Dolarlık Boru Hattı İşi Aldı

Irak genelinde havalimanı, hastane, petrol boru hattı ve endüstriyel tesis projeleri üstelendikleri bilgisini veren EİD İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, özellikle Güney Irak ve Basra şehrinde devam etmekte olan 250 milyon dolarlık projeleri olduğunu söyledi. Amerikalı, Kanadalı ve Avrupalı şirketlerle birlikte çalıştıklarını kaydeden Yıldız, "İnşaatına başladığımız boru hattı, suyun yüksek basıncı aracılığıyla petrolün yeryüzüne çıkarılması için kullanılan ileri mühendislik ürünü bir proje" dedi.

Toplam iş hacmiminin yüzde 70'ini Irak pazarı oluşturuyor

EİD İnşaat'ın Kuveyt, Katar, Dubai, Libya, Abu Dabi, Sudan, Irak, Rusya ve Kazakistan gibi geniş bir coğrafyada faaliyet gösterdiğini ifade eden Bora Can Yıldız, "Şu anda Irak pazarı, toplam iş hacmimizin yüzde 70'ini oluşturuyor. Orta ve uzun vadeli planlarımızda Irak'ın imarına yatırım yapmak var. 750 çalışanımızla bölgenin en güçlü makine parklarından birine sahibiz. Irak genelinde ve Basra şehrinde petrol boru hatları konusunda daha önce üstlendiğimiz başka projeler de oldu" şeklinde konuştu.

Yıldız, dünyanın en büyük şirketleri sırlamasında ikinci, enerji alanında ise birinci olan Exxon Mobile için proje yapmanın kendileri için büyük ayrıcalık olduğuna vurgu yaptı ve sözlerine şöyle devam etti:

Sözleşme ve teknik prosedürler tamamlandı

"Endüstriyel enerji tesisleri ve fonksiyonel boru hatları konusunda uzman olmamız nedeniyle Çinli, Amerikalı ve Avrupalı rakiplerimizi hem teknik hem de fiyat olarak geride bıraktık; yabancı ortağımızla birlikte projeyi aldık. Şu anda sözleşme ve teknik prosedürleri tamamladık. Bu ay itibariyle 150 personelimiz sadece boru hattı projesi için çalışacak. Şu anda inşaatı devam eden 85 kilometrelik bir boru hattımız daha var. Her iki hattın toplamda 200 kilometreden fazla uzunluğu olacak. İnşa ettiğimiz boru hattı petrolü taşımak için değil, rezervden yeryüzüne çıkarmak için kullanılıyor. Rezervdeki petrolü çıkarmak için tazyikli bir şekilde rezerve su basılmasını, petrol ve suyun yer değiştirerek petrolün çıkarılmasını sağlayan, ileri teknoloji kullanılan bir çıkarma tekniği.  Irak'ın ve petrol zengini Basra bölgesinde uzun vadeli yatırımlara imza atıyoruz. Ağırlıklı olarak yüksek nitelikli ve endüstriyel tesisler yapıyoruz. Irak dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip. Fakat savaşlar ve ambargolar nedeniyle yıllarca taş üstüne taş konulmamış. EİD Olarak Otel, Hastane,Havalimanı, Endüstriyel tesisler, boru hatları, Enerji tesisleri, Konut projeleri, kamu binaları gibi alanlarda faaliyet gösteriyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/eid-insaat-irakta-90-milyon-dolarlik-boru-hatti-isi-aldi_114315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!