Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eisenman'ın Yahudi Soykırımı Anıtı 10 Mayıs'da Berlin'de Açıldı.

Nicolai Ouroussoff, 9 Mayıs 2005'de, New York Times'da çıkan yazısında, bu tasarımın gücünden bahsediyor. Ouroussoff, Peter Eisenman tarafından tasarlanan anıtta, Alman milli ruh arayışının zirvesini okuyor.

New York Times
Eisenman'ın Yahudi Soykırımı Anıtı 10 Mayıs'da Berlin'de Açıldı.

br/>

Nicolai Ouroussoff, New York Times'da 9 Mayıs 2005'de çıkan yazısında, 10 Mayıs'da Berlin'de açılacak "Yahudi Anıtı" ile ilgili yorumunu aktarıyor. Ouroussoff, Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonraki 15 yıl içerisinde, Almanlar'ın Nazi geçmişleri ile hesaplaşa geldiklerini belirtirken, buna kanıt olarak da Berlin'in merkezinin yeniden inşa projesinin büyük ölçeğini gösteriyor.

Ouroussoff, Peter Eisenman tarafından tasarlanan anıtta, böylesi bir milli ruh arayışının zirvesini okuyor. Eisenman'ın 2711 beton direkten oluşan ızgara sisteminde, Yahudi soykırımının vahşetinin boyutlarını, duygusallığa kaçmadan aktardığını düşünüyor. Bu direkler aracılığıyla, Ouroussoff, soyutlamanın insan duygularının karmaşasını aktarmada en güçlü araç olduğunu belirtiyor. Ouroussoff , anıtın gücünü de, ahlaki belirsizlikleri yansıtmadaki kararlığında buluyor. İyiyi kötüden, hayatı ölümden, suçluluğu masumiyetten ayıran neredeyse algılanamaz, ince çizgiye odaklanmasındaki başarıyı vurguluyor. Ouroussoff , anıtın bir diğer başarısını, yer seçiminde izliyor. Hitler'in Albert Speer tarafından tasarlanan ve sonrasında bombalanan karargahının yerinin, alanın birkaç yüz metre güneyinde, sığınağının ise, otopark alanının altında kaldığını belirtiyor.


Ouroussoff, bu ızgara sistemin çevre caddelerin uzantısı olarak okunabileceği gibi, "katil makine"yi sürdüren sert disiplin ve bürokratik düzenin yeniden yapılanması olarak da yorumlanabileceğini belirtiyor; direkleri ise mezar taşlarına açık bir atıf olarak sunuyor. Ouroussoff'un üzerinde en çok durduğu konu ise insanların böylesi bir "şeytanlığı" normalize etmelerini sağlayan süreçlerin anıtta bulunan yansımaları. Direkleri şehirden ayıran belli bir çizgini olmadığını vurgularken, bir tarafında park sıralarına, diğer tarafta ağaçlara karışmalarıyla bunu örnekliyor. Ouroussoff, sonrasında kendi mimari topografi deneyimini anlatırken, anıtın gücünü vurguluyor. Alana ilk girildiğinde şehir imgeleri algılanabilirken, daha sonrasında, bu manzaraların kayboluşundan bahsediyor. O noktada, yerdeki çakıl taşlarının sesinin ve gri direklerin tehditkâr ve baskın hallerinin, yön hissini yok ettiğini ve insanı dışarıdaki yaşamın hatıraları ile baş başa bıraktığını düşünüyor. Ouroussoff 'a göre, ancak, bu alandan çıkıldığında, bu deneyimin boyutu anlaşılabiliyor. Ouroussoff, alandaki bilgi merkezi yapısını ise tavan strüktürünün metaforik gücü ile anlatıyor.

Ouroussoff, bu anıt aracılığıyla, toplu sorumluluklarımızdan kurtulamayacağımızı belirtiyor; soykırım tehlikesinin günümüzde de sürdüğünü düşünüyor. Anıtın sessiz soyutlamasında, akıldan çıkmayan sessizliğinde ve sade fiziksel varlığında, soykırımı günlük yaşamımıza ören bir fiziksel yapı okuyor. Dolayısıyla, Ouroussoff , Yahudi Anıtı'nın, geçmiş acıları hatırlatırken, tarihin günümüze bağlantısını anlamamız için zorlayıcı bir araç olduğunu vurguluyor.

Derleyen: Zehra Tonbul

http://www.yapi.com.tr/haberler/eisenmanin-yahudi-soykirimi-aniti-10-mayisda-berlinde-acildi-_26779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!