Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Ekmeğin Arkasında Zehir Var'

İzmir Bergama'nın Ovacık Köyü'nde ku-rulu bulunan Koza Altın Madeni'nin, Bergama ve Dikili'nin bazı köylerini de kapsayan Kuzey Ege'deki yeni altın madenleri açma projesi, Bergama Çevre Platformu tarafından tartışıldı.

Birgün Gazetesi/Yüksel KÖSEOĞLUzmir Bergama'nın Ovacık Köyü'nde ku-rulu bulunan Koza Altın Madeni'nin, Bergama ve Dikili'nin bazı köylerini de kapsayan Kuzey Ege'deki yeni altın madenleri açma projesi, Bergama Çevre Platformu tarafından tartışıldı.

Siyanür liçi yöntemiyle altın madenciliği yapılmasına karşı çıkan El Ele Hareketi'nin desteğiyle, Bergama'da altın madeni açılması planlanan Kozak bölgesi Yukanbeyli köyü kahvesinde düzenlenen panelde konuşan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi temsilcisi Behzat Kocabaş, bölgenin bitkisel ve hayvansal gelirlerinin, açılması planlanan altın madeni gelirinden çok daha fazla getiriye sahip olduğunu belirtti.

'Tarım altından çok kazandırır'
Kozak ve çevresinin, yalnızca çam fıstığı içi satışından yıllık 40 milyon YTL'si ihracat olmak üzere 49 milyon YTL'lik gelire sahip bulunduğunu, bu gelirin, tüm bitkisel ve hayvansal ürünler ele alındığında yıllık en az 73.6 milyon YTL'yi bulduğunu belirten Behzat Kocabaş, şirketin ton başına cevherden çıkarmayı planladığı altın ve altın gümüş miktarına göre ise madenden elde edilecek yıllık gelirin toplamda 23.6 milyon YTL olacağını söyledi.

Kocabaş, köylülerin sorusu üzerine de bölgede öngörülen madenlerin açılabilmesi için 82 bin ile 240 bin arasında kızılcam ağacının kesilmesi gerektiğini söyledi.

Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür ise yeni altın madenleri projelerinde, cevherin Ovacık'taki işletmeye kamyonlarla taşınarak işlenecek olmasına dikkati çekti. Buna göre altın madenlerinden çıkarılacak 300 milyon ton cevherin kamyonlarla Bergama kent içinden geçirilerek Ovacık'taki altın madeni işletmesine taşınacağını belirten Öngür, "Bu akıllı işi değil, bu ancak başka niyetleri gizleme yöntemi olabilir" diye konuştu. Öngür, bu yapılsa bile bölgeden çıkarılacak cevherlerin ancak en değerli kısımlarının Ovacık'a taşınacağını, asit yapıcı niteliklerinin ise bölgede kalacağını savunarak, Kozak yöresinin büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

Başından bu yana Ovacık'taki altın madeninin işletmeye kapatılması için verilen hukuksal mücadelenin içinde yer alan avukat Arif Ali Cangı ise, altın madenciliğini "talan" olarak nitelendirerek, buna engel olunabilmesi için mutlaka yöre halkının direnç göstermesi gerektiğini söyledi.

Cangı, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde yerel halkın onayının çok önemli olduğunu belirterek, "Size gösterilen ekmek değil, ekmeğin arkasındaki zehir zembereği görün" dedi.

ABD'de yasak
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı'nda görevli uzman doktor Rayika Durusoy da cevherin ortaya çıkarılması için kullanılacak siyanürün sadece altını değil, toprakta doğal olarak bulunan ancak zararsız konumdaki ağır metalleri de açığa çıkaracağını belirterek, ABD'de 1992 yılından itibaren siyanürle altın madenciliğinin yasaklanmış olduğunu hatırlattı.

Özgüven: Sopayla, altınla bizi yıldıramazlar
Görüşlerine başvurduğumuz Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, "Altın çıkaracaklar diye burada insanları öldürmelerine izin veremeyiz, göz yumamayız. Yazın festivale eşkıyalar gibi geldiler, bastılar, kavga çıkardılar. Şimdi anlıyoruz ki Kozak için çalışıyorlarmış, niyetleri kötüymüş. Ama sopayla, altınla bizi yıldıramazlar" diye konuştu. Koza Altın İşletmesi, Dikili'nin Çağlan köyünde 235 hektar, Bergama'nın Kozak köylerinde 405 hektar, Yerli Tahtacı Köyü'nde ise 187,2 hektar olmak üzere 827.2 dekar arazide çalışmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden işletme ruhsatı çıkardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekmegin-arkasinda-zehir-var_50284.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!