Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ekomimarlık Platformu kuruldu

Daha verimli kaynak kullanan, çevreye daha az zarar veren, insanoğlunun geniş kapsamlı ve uzun soluklu mutluluğuna daha çok katkıda bulunacak bir mim

Yapı Dergisi/243Daha verimli kaynak kullanan, çevreye daha az zarar veren, insanoğlunun geniş kapsamlı ve uzun soluklu mutluluğuna daha çok katkıda bulunacak bir mimarlık yapmak ve bunu yaygınlaştırmak isteyen" bir grup mimar "Ekomimarlık Platformu"nu oluşturdu.
Bir gönüllüler birlikteliği olan, henüz yasal bir yapısı bulunmayan Platform, ortak kaygıları taşıyan mimarların ve giderek farklı mesleklerden kişilerin de katılımını hedefliyor. Platform'un "ön amaçları" şöyle sıralanıyor:
o Mesleğini uygulayan mimarların, giderek çevre tasarımı ile doğrudan ya da dolaylı ilgisi olan diğer meslek erbabının, ekolojik kaygıları taşır ve yaşar hale getirilmesi; tasarımların bu doğrultuya yönlendirilmesi.
o Başta meslek odaları olmak üzere, meslek kurumlarının bu konulara ağırlık ve öncelik vermelerinin sağlanması.
o Eğitim kurumları ile verimli işbirlikleri kurularak ilgili konuların araştırılmasının, öğretilmesinin ve ekolojik bilincin oluşturulmasının sağlanması; eğitim programlarında buna göre değişikliklerin yapılması.
o Ekolojik tasarıma ilişkin bütün meslek gruplarının haberleşme, birlikte hareket etme ve çözüm üretmeleri ortamının oluşturulması.
o Doğru bir "enerji yönetimi" için doğru düşünceler üretilmesi.
o İlgili mevzuatın ekolojik planlama, tasarım ve üretimi kolaylaştıracak, giderek de zorunlu kılacak biçimde elden geçirilmesinin sağlanması.
o Mevcut veya zaman içinde kazanılacak bilgi ve deneyimlerin, herkesin kolayca ulaşabilmesini sağlamak için sanal ortamda kullanıma sunulması.
o Her türlü kitle iletişim aracı devreye sokularak, bu bilgilerin halka ulaşmasının ve böylece potansiyel kullanıcının ve işverenin bilinçlenmesinin organize edilmesi.
o Yurtiçi ve dışındaki benzer kurumlarla ilişki kurulup fikirsel, bilimsel ve eylemsel düzeyde bütünleşmenin gerçekleştirilmesi; çalışmalara ve projelere iç ve dış kaynak sağlanması.
Ayrıntılı bilgi: M. Numan Cebeci
Tel: (0232) 463 03 84 e-posta: menuci@turk.net
İhsan Duygulu Tel: (0312) 213 32 37
e-posta: ihsanduygulu@hotmail.com
Semih Eryıldız Tel: (0542) 261 67 65
e-posta: eryildiz@metu.edu.tr

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ekomimarlik-platformu-kuruldu_479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!