Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Eksik Yalıtımın Maliyeti Yılda 3 Milyar $

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımı Derneği (İZODER) Başkanı Arif Nuri Bulut, Türkiye'nin yalıtım uygulaması eksikliği nedeniyle her yıl 3 milyar dolar kayba uğradığını bildirdi.

Ticaretb>Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımı Derneği (İZODER) Başkanı Arif Nuri Bulut, Türkiye'nin yalıtım uygulaması eksikliği nedeniyle her yıl 3 milyar dolar kayba uğradığını bildirdi. Bulut yaptığı açıklamada, Türkiye'deki bütün binalara ısı yalıtımı uygulanması halinde, ısıtma ve soğutma için harcanan enerjinin yarı yarıya azalacağına dikkati çekti.

Bulut, “Türkiye'de yalıtım bilincinin yeterince gelişmemesi nedeniyle, Türkiye her yıl iki Keban Barajı yıkıyor. Türkiye, verimlilik yılı olarak ilan edilen 2004 yılını, yapılara ısı yalıtımı yapılmadığı için yaklaşık 3 milyar dolar kayıpla kapadı. Yani Türkiye her yıl 3 milyar dolar kayba uğruyor” dedi.

Dünyada 1974'teki petrol krizinden sonra yalıtıma büyük önem verildiğini ifade eden Bulut, Türkiye'nin bu konuda harekete geçmekte geciktiğini ve yalıtım bilincinin çok düşük düzeylerde kaldığını dile getirdi.

Birçok Avrupa ülkesinde yalıtımın enerji verimliliği sağladığı için vergi indirimleri, enerjinin daha ucuza satılması gibi uygulamalarla özendirildiğine işaret eden Bulut, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca hazırlanmakta olan Enerji Verimliliği Yasa Tasarısı ile bu konuda bazı adımların atılacağının işaretlerini gördüklerini, ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

Bulut, yalıtım sektörünün sorumluluğu devlete yüklemediğini ve kamuoyundaki yalıtım bilinci eksikliğini gidermek için İZODER olarak “Yalıtım Yatırımdır” kampanyası başlatacaklarını kaydetti. Yalıtım uygulamasının resmi makamlar tarafından da yeterince bilinmediğine dikkati çeken Bulut, şunları söyledi:

“Kamuoyundaki yalıtım bilincini ölçmek için yaptığımız araştırmada vardığımız sonuç, halkın yalıtımın ne anlama geldiğini bile bilmediğidir. Bunu halk bilmiyor, resmi görevliler biliyor mu? Hayır. Örneğin 2000 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği, yeni yapılan binalara ısı yalıtımı uygulamasını zorunlu kılmakta, bunun proje denetimini belediyelere, uygulama denetimini de yapı denetim kuruluşlarına vermektedir. 2000 yılında yürürlüğe giren yönetmeliğe rağmen yeni yapılan binaların tamamında ısı yalıtımı uygulandığını söylemek zordur. Buna resmi binalar da dahil.” Bulut, yalıtım uygulaması için en doğru zamanın ilkbahar ayları olduğunu, bir iki ay içinde yalıtım yaptıracakların yaz mevsiminde sıcaklardan etkilenmeyeceklerini kaydetti.

SEKTÖRÜN HEDEFİ 5 MİLYAR DOLAR CİRO

Yalıtım sektörünün krizlere ve inşaat sektöründeki gerilemeye karşın, son yıllarda her yıl ortalama yüzde 12-15 oranında büyüdüğünü ifade eden Bulut, sektörün yılda yaklaşık 600 milyon dolarlık üretim rakamına, satış ve uygulama cirosunun eklenmesiyle yılda 1 milyar doları geçen toplam büyüklüğe ulaştığını bildirdi.

Yalıtım bilinçlendirme kampanyasıyla sektör cirosunun birkaç yıla kadar 2 milyar doları aşmasının hedeflendiğini anlatan Bulut, ısı yalıtımıyla birlikte su, ses ve yangın yalıtımı bilincinin yaygınlaşmasıyla sektörün orta vadede 5 milyar dolarlık bir ciroya ulaşmasını beklediklerini söyledi. Bulut, yalıtım pazarının büyümesinin bir nedeninin de ısı yalıtımının yanında deprem ülkesi olan Türkiye'de bina güvenliğini sağlayan su, ses ve yangın yalıtımına verdikleri önem olduğunu söyledi. Bulut, kiralanacak veya satın alınacak evlerin bodrumuna mutlaka bakılması gerektiğini belirtti.

Bulut konuşmasına şöyle devam etti: “Binanın bodrumunda, perde duvar, kiriş ya da kolonlarında nemden kaynaklanan bir etki varsa, kesinlikle su yalıtımı problemi vardır ve müdahale edilmesi yapı güvenliği açısından şarttır. Bu durumdaki konutlarda oturanlar binayı mutlaka uzman bir mühendise göstermeli ve önlem almalıdırlar” diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/eksik-yalitimin-maliyeti-yilda-3-milyar-_25304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!