Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elektrik Faturası Kabaran Aşkale Çimento'dan Enerji Hamlesi

Erzurum'da 1993 yılında 1000 ortakla kurulan ve Türkiye'de özelleştirmede örnek kuruluşlardan biri olarak gösterilen Aşkale Çimento Sanayi TAŞ, büyük bölümü Doğu Anadolu'daki 6 hidroelektrik, bir jeotermal ve doğalgaz santral için açılan özelleştirme ihalesine girdi.

Referans Gazetesi
1


rzurum'da 1993 yılında 1000 ortakla kurulan ve Türkiye'de özelleştirmede örnek kuruluşlardan biri olarak gösterilen Aşkale Çimento Sanayi TAŞ, büyük bölümü Doğu Anadolu'daki 6 hidroelektrik, bir jeotermal ve doğalgaz santral için açılan özelleştirme ihalesine girdi. Her ay ortalama 2 milyon YTL elektrik faturası ödediklerini anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, "Enerji masrafından ancak kendi elektriğimizi üreterek kurtulabiliriz" dedi.

Yatırım ve istihdamı geliştirici hamleleriyle dikkat çeken ve Türkiye'de ilk 500 şirket arasında 409'uncu olan Aşkale Çimento, Tercan, Kuzgun, Mercan, İkizdere, Çıldır, Beyköy ve Ataköy Hidroelektrik Santralı ile Denizli Jeotermal Santralı ve Engil Gaz Türbinleri'nin ihalesine katıldı.

Fatura 2 milyon YTL

Erzurum, Trabzon, Erzincan, Gümüşhane ve Ağrı'da 15 yılda 180 milyon dolarlık yatırım yapan Erçimsan (Erzurum Çimento Sanayi) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, çimento sektöründe en üst düzeyde enerji kullanıldığı için bu sektöre girdiklerini belirterek şöyle devam etti:

"Tüm fabrikalarımızda aylık 2 milyon YTL enerji faturası ödüyoruz. Bu masraftan kurtulmak için enerji üretimimizi yapmak zorundayız. Söz konusu barajları almamız halinde daha rantabl olmaları için de gerekli tüm iyileştirmeleri yapacağız. Türkiye'nin en büyük 100 firması içine girmeyi kendine hedef alan Aşkale Çimento, bu tarz ihalelere girmekle gücünü pekiştirmektedir."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-faturasi-kabaran-askale-cimentodan-enerji-hamlesi_59986.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sizler erzurumu çok seven ve de guvenen. erzurumlu kıme guveneceğini oğrendi tşkler. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!