Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Elektrikte Direk, Trafo Satmadık, 2036'da Tekrar Kamuya Geçecek'

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 'Elektrik dağıtım özelleştirmeleri bir varlık satışı değil. Sadece elektrik dağıtım hizmetini özel sektör verecek. Vatandaş bunu iyi anlamalı. Son özelleştirmelerle beraber elektrik dağıtım hizmetlerinin yaklaşık yüzde 75'i özel sektör faaliyetiyle düzenlenecek' diye konuştu

Radikal Gazetesi
'Elektrikte Direk, Trafo Satmadık, 2036'da Tekrar Kamuya Geçecek'

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 'Elektrik dağıtım özelleştirmeleri bir varlık satışı değil. Sadece elektrik dağıtım hizmetini özel sektör verecek. Vatandaş bunu iyi anlamalı. Son özelleştirmelerle beraber elektrik dağıtım hizmetlerinin yaklaşık yüzde 75'i özel sektör faaliyetiyle düzenlenecek' diye konuştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik dağıtım özelleştirmeleriyle direklerin, trafoların ve diğer yatırım kalemlerinin satılmadığını belirterek, “Bu bir varlık satışı değil. 2036 yılına kadar elektrik dağıtımındaki hizmetlerin özel sektör marifetiyle yapılmasını biz şu anda özelleştirdik” dedi.

Yıldız, önceki gün gerçekleştirilen dört elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirme ihalelerini değerlendirdi. Dağıtım sektörünün başından gelen biri olarak bu konuyu daha rahat değerlendirme imkânının bulunduğunu söyleyen Yıldız, ihaleler için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na ve özel sektörün temsilcilerine teşekkür etti.

Para enerji yatırımlarına

Konunun iki-üç açıdan incelenmesi gerektiğini kaydeden Taner Yıldız, önceki günkü özelleştirmelerle beraber elektrik dağıtım hizmetlerinin yaklaşık yüzde 75’inin, yani 4’te 3’ünün özel sektör faaliyetiyle düzenleneceğini dile getirdi. Elektrik dağıtım hizmetlerinin kamu hizmeti olduğunu, bundan sonra böyle bir kamu hizmetinin özel sektör marifetiyle yürütülmesinin özel sektör adına bir prestij aracı olduğunu gördüklerini de belirten Taner Yıldız, bunun da çok önemli olduğunu kaydetti. Yıldız, elektrik dağıtım özelleştirmelerinden elde edilen gelirlerin geriye dönük borçlanmada, Türkiye’nin makro büyüklüklerini rahatlatacak bir yapı içinde kullanılması ve aynı zamanda enerji yatırımlarında kullanılacak olmasının da önemli olduğunu bildirdi.

‘Taahhütleri var’

Elektrik dağıtım özelleştirmeleriyle direkleri, trafoları ve enerjiyle alakalı diğer yatırım kalemlerinin satılmadığının vatandaş tarafından bilinmesi gerektiğini belirten Yıldız, şöyle konuştu: “Önceki gün yapılan özelleştirmeler bir varlık devri değil. Bu bir varlık satışı değil. 2036 yılına kadar elektrik dağıtımındaki hizmetlerin özel sektör marifetiyle yapılmasını biz şu anda özelleştirdik. İşletiliyor vaziyette 2036 yılında bütün bu işletmeler tekrar kamu eliyle yürütülecektir. O zamanki idareciler de mutlaka serbestleşen, liberalleşen piyasayı tekrar değerlendirip özel sektörün marifetini ön plana koyacaklardır. Ben bu vesileyle özel sektöre bir mesaj iletmek istiyorum.

Özelleştirmelerin başarılı olabilmesinin en büyük şartı bu hizmetlerin daha kaliteli verilebiliyor olmasıdır. Özel sektörün kayıp-kaçakla ilgili taahhütleri var. Bu taahhütlerle beraber kayıp-kaçak oranları azaldığı oranda tarife olumlu etkilenir. Vatandaşlarımız da olumlu etkilenir.”  Yıldız, yapılan ihalelerde her bir bölge için 9-10 firmanın teklif vermesinin sevindirici olduğunu ve EPDK’nın düzenleyen, denetleyen ve regüle eden göre-vinin bundan sonra daha çok ön plana çıkacağını söyledi. Özel sektörün elektrik dağıtımında kamuya göre daha iyi bir hizmet vereceğine inandığını ve sektörün arızalara daha çabuk cevap verebilecek bir yapıyı kurmaları gerektiğini kaydeden Enerji Bakanı, “Bir saat, beş saat telefonla konuşmayabiliriz ama bugün yarım saatlik bir elektrik kesintisini hiçbirimiz istemeyiz. Bu, vatandaşımızın hak ettiği refah seviyesidir. O nedenle özel sektörün hizmet kalitesi konusunda daha itinalı ve daha dikkatli davranacağına inanıyorum” diye konuştu.

‘Kayıp-kaçak istismarı’

Türkiye’de bugün kayıp-kaçak oranı en yüksek bölgelerin Fırat ve Dicle olduğuna işaret eden Enerji Bakanı Taner Yıldız, bunun bir siyasi istismar aracı haline gelmemesi gerektiği kanaatinde bulunduğunu kaydetti.

Yıldız, “Yani referandum sürecinden dolayı özellikle tarımsal sulamada borçlarını ödemeyenlerin bu manada daha dikkatli olması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü tekrar söylüyorum, elektrikte ödenmeyen paralar havuz içinden ödeniyor. Bu hem kul hakkıdır hem de devlet hakkıdır” dedi. Yıldız, daha kaliteli hizmet için yatırım ihtiyaçlarının bakanlıkları tarafından sürekli takip edileceğini de sözlerine ekledi. (aa)

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrikte-direk-trafo-satmadik-2036da-tekrar-kamuya-gececek_81868.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!