Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elektrikte "İkili Kontratlar" Dönemi Başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik piyasasında yeni bir dönemin, ikili kontratlar döneminin başladığını bildirerek, "16 Mart günü yapılacak ihalede açacağımız zarflarla piyasa, ikili anlaşmalar dönemine geçmiş olacak" dedi.

CNN Türk
Elektrikte "İkili Kontratlar" Dönemi Başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik piyasasında yeni bir dönemin, ikili kontratlar döneminin başladığını bildirerek, "16 Mart günü yapılacak ihalede açacağımız zarflarla piyasa, ikili anlaşmalar dönemine geçmiş olacak" dedi. Güler, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda, TETAŞ'ın özel sektörden elektrik enerjisi alımına ilişkin yapılacak ihaleye dönük basın toplantısı düzenledi.

Bakan Güler, TETAŞ'ın açacağı ihaleyle elektrik piyasasında yeni bir döneme girildiğini belirterek, 16 Mart tarihindeki ihalede açılacak zarflarla elektrik piyasasında ikili anlaşmalar dönemine geçilmiş olacağını söyledi.

Bunun, yatırımı geliştirme ve iyileştirme noktasında çok önemli bir adım olacağını vurgulayan Güler, böylelikle küresel kriz ortamında elektrik üreticilerine uzun vadede kontrat imkanı verdiklerini kaydetti. Bununla, 4 yıl zaman aralığında yatırımcıların önünü rahatlıkla görebileceğine ve yatırım imkanı sağlanacağına işaret eden Güler, bu kapsamda pazar güvenliğinin de sağlanacağını kaydetti. Bunun yatırım modelini iyileştirdiğine dikkat çeken Güler, "Böylece yatırımcılar yatırımlarını daha güvenli, önünü görecek şekilde gerçekleştirebilecekler" dedi.

"Henüz devreye girmemiş işletmeler treni kaçırmayacak"

Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) uygulaması kapsamında kurulan dengeleme, uzlaştırma sistemiyle de yatırımcıların, önlerini daha rahat bir şekilde görebileceğini ifade eden Güler, böylelikle dengeleme, uzlaştırma sistemini daha dar bir bant alanına çekmiş olduklarını kaydetti.

Güler, tüketici açısından oynak piyasa yerine daha uzun sürede daha güvenli bir sistemi oturtuklarını belirtti.

Bu arada, şu anda devreye girmemiş, işletmeye alınmamış, 2012 yılına kadar işletmeye alınacak ya da alınması düşünülen işletmelerin de ihaleye girebileceğine dikkati çeken Bakan Güler, "Yani bu işletmeler de treni kaçırmamış oluyorlar. Böylelikle bu dönemde yatırım yapmaya teşvik ediyoruz" diye konuştu.

Güler ayrıca, yatırımcıların, yapılan kontratları bankalara göndererek kredi almalarının da mümkün olacağını belirtti.

İhalenin ayrıntıları

Öte yandan, TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, 4628 sayılı Kanun'un geçici 14'üncü maddesi kapsamında mevcut veya işletmeye girecek üretim tesislerini işleten ya da işletecek olan üreticilerden, 2009-2012 dönemini kapsayacak şekilde elektrik enerjisi alımı ihalesi yapılacağını bildirirken, ihalenin, 16 Mart 2009 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda gerçekleştirileceğini kaydetti.

İhalenin, hidroelektrik ve yenilenebilir üretim tesisleri için ayrı, termik üretim tesisleri için ayrı yapılacağını ifade eden Gökkaya, kamu ihale mevzuatına tabi olmayan ihalede satın alınacak elektrik enerjisi miktarının ise belirtilmediğini belirtti.

İsteklilerin, 2009-2012 dönemlerini kapsayan 4 yılda, teklif edebilecekleri enerji miktarlarını kendilerinin belirleyerek 1 yıldan az olmamak üzere teklifte bulunacaklarını anlatan Gökkaya, tekliflerin kilovat/saat başına kuruş cinsinden verileceğini bildirdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrikte-ikili-kontratlar-donemi-basliyor_66668.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!