Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Elektronik İhalede İlk Etap Başlıyor

E-ihale süreci, yıl sonuna kadar tıbbi cihazlar ve sarf malzemeleri alanında başlatılıyor. Tüm sektörleri kapsayan ikinci adım ise 2010 yılı sonunda atılacak. A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül, Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda Aralık 2008'de yapılan değişiklikle elektronik ihale

CNN Türk
Elektronik İhalede İlk Etap Başlıyor

Kamu ihalelerinin elektronik ortamda yapılmasını öngören e-ihale süreci, yıl sonuna kadar tıbbi cihazlar ve sarf malzemeleri alanında başlatılıyor. Tüm sektörleri kapsayan ikinci adım ise 2010 yılı sonunda atılacak. A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül, Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda Aralık 2008'de yapılan değişiklikle elektronik ihale çalışmalarının ivme kazandığını belirterek, altyapıyı hazırlamaya yönelik çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını söyledi.

İhale için gereken belgelerin elektronik ortamda sağlanabilmesi için tüm ilgili kurumlarla işbirliği protokolleri imzalanması gerektiğini kaydeden Gül, vergi borcu için Gelir İdaresi Başkanlığı, sigorta borcu için Sosyal Güvenlik Kurumu, nüfus bilgileri için MERNİS, geçici teminat mektubu için Türk Bankalar Birliği ve Türk Katılım Bankaları Birliği, idare kayıtları için Muhasebat Genel Müdürlüğü, e-devlet kapısı için TÜRKSAT ve satınalma kalemleri için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası ile entegrasyon halinde olduklarını kaydetti.

"Eğitim çalışmalarını yakında başlatacağız"

Elektronik ihaleye geçiş sürecinde iki aşama öngördüklerini belirten Gül, "tıbbi cihaz ve sarf malzemeleri" alanında altyapıyı 2009 yılı sonuna kadar bitireceklerini söyledi. Gül, 2010 yılı sonunda da tüm sektörlere yönelik altyapının tamamlanmış olacağını dile getirdi.

E-ihalenin uygulanabilmesi için sistemden yararlanacak kurumların da altyapılarını hazırlaması gerektiğini anlatan Gül, teknik altyapı için "sadece elektronik ortamda kuruma ulaşmalarının yeterli olduğunu", ancak sistemi kullanacak personelin eğitiminin daha fazla önem taşıdığını kaydetti.

Gül, kurumlara yönelik eğitim programına da yakında başlayacaklarını belirtti.

"İlk aşamada uygulama zorunlu değil"

Gül, tıbbi malzemelerle ilgili bir dönem pilot uygulama yapıldığının anımsatılarak, sürece yönelik soru sorulması üzerine, "O dönemde henüz mevzuatımız elektronik ortamda teklif verilmesine müsaade etmiyordu, o aşamaya ancak 5 Aralık'ta yayımlanan kanunla geçtik. Önceki pilot uygulamalar daha ziyade doğrudan temin kapsamındaki alımlarla ilgiliydi ve gönüllülük esasıyla yürütülmüştü" dedi.

Yeni aşamanın, söz konusu alandaki tüm alımlarda, elektronik ortamda şartname hazırlanmasından teklif götürülmesine ve sonucun duyurulmasına kadar bütün süreci kapsayacağını anlatan Gül, ancak yine idarelerin, en azından ilk aşamada elektronik ihaleyi zorunlu kılmayacağını söyledi.

Zorunlu olmama gerekçesinin sorulmasına karşılık da Gül, Kamu İhale Kurumu'nun zorlayıcı olamayacağını, inisiyatifin idarelerde bulunduğunu belirterek, "Her idarenin elektronik ihale yapacak kadar gerek donanım altyapısı gerekse insan gücü olmayabilir, en azından ilk aşamalarda. Ancak ileriki aşamalarda idari bir talimatla zorunlu hale getirilebilir" diye konuştu.

İlk adımın neden tıbbi malzemelerde atıldığına ilişkin soru üzerine de Gül, bunun, söz konusu alanda veri altyapısının, ürün kodlarının elektronik ortamda hazır bulunmasından kaynaklandığını söyledi.

"Türkiye, e-ihalede AB'ye göre daha avanajlı"

Hasan Gül, Avrupa Birliği'ndeki uygulamalar hakkında bilgi verirken de Avrupa Birliği ülkelerinin bu sisteme girmek için hem ulusal hem de birlikteki tüm ülkeler düzeyinde veri altyapısını sağlaması gerektiğine dikkati çekerek, Türkiye'nin daha avantajlı bir konumda olduğunu kaydetti.

Gül, "AB üyesi ülkeler arasında en başarılı ülkelerde toplam kamu alımlarının yüzde 10'u elektronik ortama geçmiş durumda. Biz sadece tıbbi cihaz ve sarf malzemelerinde bile neredeyse bu oranı yakalayabileceğiz. Birinci basamaktan olmasa bile, oldukça üst bir yerden sürece başlamış olacağız" şeklinde konuştu.

KİK Başkanı Hasan Gül, elektronik ihalenin, kamu alımlarında klasik ihaleye göre yüzde 20'ye kadar tasarruf sağladığını belirterek, "Ülkede yaklaşık 100 milyar lira kamu alımı gerçekleştirildiği düşünülürse tasarrufun ülke ekonomisine yansımasının boyutları daha net ortaya çıkar" dedi.

e-ihale sistemi

Elektronik ihaleyle, kamu ihalelerindeki "yolsuzluk" algısının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Sistemle, "kamu alımları sürecinde şeffaflığın, eşitliğin, katılımın, rekabetin artırılması ve güvenilirlik, kamuoyu denetimi, kaynakların verimli kullanımı ve ihtiyaçların uygun şartlarla karşılanmasının sağlanması" hedefleniyor.

Kamu İhale Kurumu'nun Avrupa Birliği ve dünya uygulamalarından hareketle Türkiye'ye özgü tasarladığı sistem, elektronik kamu alımları platformu üzerinden yürütülecek.

Bu platform, idare, istekli ve satın alma kalemleri olmak üzere 3 veri tabanından oluşacak.

Uygulama, "elektronik ortamda şartname hazırlanması", "satın alma kalemlerinin ihale ilanına otomatik eklenmesi", "elektronik ortamda tekliflerin hazırlanması", "elektronik ortamda tekliflerin gönderilmesi", "elektronik ortamda en avantajlı teklifin seçimi, karara bağlanması" ve "ihale sonuçlarının duyurulması, elektronik sözleşme hazırlanması" süreçlerini kapsayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektronik-ihalede-ilk-etap-basliyor_72752.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!