Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

İstanbul'da Bir Yılda 607...

Elinde Tapusu Olana İnşaat Yolu Açılıyor

Balçova Belediyesi, bölgeyle ilgili taslak planı tamamladı. Mağdur 5 bin kişiden, tapusu bulunan bin 886'sı imar hakkından yararlanabilecek.

Yeni Asır Gazetesi
Elinde Tapusu Olana İnşaat Yolu Açılıyor

12 Eylül darbesinden sonra, Balçova Belediyesi'nden satın aldıkları arsalarına imar verilmediği için mağdur olan 5 bine yakın arsa sahibinden, ellerinde tapusu bulunan bin 886'sına sevindirici haber geldi. Balçova Belediyesi, yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğü 1000 ölçekli uygulama imar planlarını tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de Uzundere'de Olimpiyat Köyü'nün yakınındaki araziyle ilgili olarak 5 bin ölçekli nazım imar planını hazırlayıp, onaylamıştı. Balçova Belediyesi, toplam 1 milyon 130 bin metrekarelik alan üzerinde yapılan planlama çalışması sonucunda bin 886 parsel için, üç ada üzerinde 2 bin 200 konut üretti. Yüksekliğin serbest bırakıldığı taslak planda 167 bin metrekarelik alanın jeolojik açıdan sakıncalı bölge olduğu ve buraların imara açılamadığı belirtildi.

Vatandaşlar, 1970'li yıllarda Balçova Belediyesi'nden arsa satın aldı. 12 Eylül 1980 darbesiyle Balçova Belediyesi kapatılıp, malları İzmir Belediyesi'ne geçince, arsa alan vatandaşlar mağdur oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı nazım imar planı ile çözümün yolu açıldı. Yürütülen çalışma kapsamında, tapulu bazı arazilerin 38 bin 500 metrekarelik orman alanı içinde kaldığı ortaya çıktı. Planlama çalışması Kuzey ve kuzey-batıda Konak ve Balçova yerleşim alanları, güneyde Olimpiyat Köyü yerleşimi, güneybatıda orman alanı, doğuda ise Poligon Askeri Alanı ile sınırlı olan 1 milyon 130 bin metrekarelik alanda yapıldı. Balçova Belediyesi tarafından yürütülen Balçova Arsaları 1 ve 2 etap 1000 ölçekli ilave uygulama imar planı çerçevesinde söz konusu alanda 43 adet park alanı, 3 adet ilköğretim okulu, 1 adet orta öğretim okulu, 3 adet sağlık, 2 adet sosyal-kültürel, 2 adet dini tesis ile 3 adet belediye hizmet alanı ve toplam 4 bin metrekare otopark alanı planlandı. 174 bin metrekarelik alanda, 2 bin 200 konutluk, "konut alanı" da oluşturuldu.

Özel çalışma

Başkan Çalkaya, "Bugüne kadar hiçbir belediye başkanı bu işe el atmamış. Herkes nutuk çekmiş. Büyükşehir Belediyesi ile yaklaşık 7 yıldır bu iş üzerindeyiz. Artık son aşamaya gelindi. Tapulular için bir nebze olsun çözüm üretiliyor. 5 bin arsa mağdurundan bin 886'sı tapulu. Diğerlerinin ise elinde resmi belge olarak kabul edilmeyen fiş ve makbuzlar var. Tapusuzların problemi ancak Bakanlar Kurulu Kararı ile çözülür. Çözülmezse vatandaşlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidecek" diye konuştu.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/elinde-tapusu-olana-insaat-yolu-aciliyor_84341.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!