Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Emlak Tebliği Eskisini Arattı

Emeklilere Ev Müjdesi

Faiz geliri olan mükellefi, sahip olduğu tek gayrimenkul için vergiden kurtaran Maliye, yatırım fonu geliri olanı da muafiyet kapsamına aldı.

Radikalaiz geliri olan mükellefi, sahip olduğu tek gayrimenkul için vergiden kurtaran Maliye, yatırım fonu geliri olanı da muafiyet kapsamına aldı.

Maliye Bakanlığı, miktarı ne olursa olsun faiz ve yatırım fonu geliri elde eden mükellefleri, sahip oldukları tek gayrımenkul için vergi ödemekten kurtaran tebliğindeki unutkanlığı giderdi. Geçen hafta çıkarılan tebliğde, 15 bin YTL'ye kadar faiz geliri elde edenleri emlak vergisi yükümlülüğü dışında bırakan Maliye, önceki tebliğde unutulan yatırım fonu gelirlerini de muafiyet kapsamına aldı.

Maliyenin Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğine göre, 2004 yılı için 14 bin YTL'yi, 2005 için de 15 bin YTL'yi geçmeyen menkul sermaye iradı geliri elde eden emekliler, sahip oldukları tek evleri 200 metrekareden küçük ise emlak vergisi ödemeyecekler. Bu durumdaki emeklilere, başta İzmir Konak Belediyesi olmak üzere daha önce çeşitli belediyelerce kesilmiş olan ceza ve gecikme faizleri de affedilecek. Uygulanmış ceza ve faizler ise iade edilecek.

Vergi iadesine ödeme
Maliye Bakanlığı, dün akşam saatlerinde sosyal güvenlik kurumlarından emekli, malul, dul ve yetim aylığı alan hak sahiplerine yılda üç defa resen avans olarak ödenen vergi iadesinin isteğe bağlı olarak avans veya yıl sonunda toptan ödenmesi yoluna gidileceğini açıkladı. Maliye Bakanlığı ilgilileri avans döneminden en az bir ay önce dilekçe ile aylıklarını aldıkları sosyal güvenlik kurumlarına başvurarak vergi iade avans ödemelerini istemediklerini bildirecekler.
Bu durumda izleyen vergi iade avans döneminden itibaren hak sahiplerine vergi iadesi avans ödemesi yapılmayacak. Ancak, hak sahipleri yaptıkları bu tercihlerinden 1 yıl süre geçmedikçe vazgeçemeyecek. Mevcut uygulamanın sürmesini isteyen hak sahiplerinin herhangi bir şey yapması gerekmiyor

http://www.yapi.com.tr/haberler/emeklilere-ev-mujdesi_31829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!